Vzpomínka na Horníčka. V Litomyšli | E15.cz

Vzpomínka na Horníčka. V Litomyšli

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zámek v Litomyšli žije i přes zimu. Nová výstava připomene herce Miroslava Horníčka.

Na věšáku se pohupuje povědomý slamák, na dřevěném stole leží brýle, hromada knih v prostorné knihovně láká k přečtení. Vítejte na návštěvě u Miroslava Horníčka. Do bytu slavného herce a komika zavede návštěvníky nová výstava na zámku v Litomyšli.

Odkrývání dobře utajených houslí aneb Miroslav Horníček: člověk, herec, spisovatel, výtvarník. Její autoři do zdejších kongresových sálů přestěhovali umělcův kompletní vinohradský byt, na jehož vybavení kladl on sám velký důraz.

„Je to ojedinělá expozice. Lidé mají možnost pročítat si úryvky Horníčkových knih, volně se procházet jeho pracovnou, a při tom všem budou mít pocit, že jsou u něho doma,“ říká o výstavě kastelánka litomyšlského zámku Jana Sehnalová.

Horníčkovy filmy

Každý může v autentickém prostředí sledovat dokument Duše mého příbytku, který herec natočil a osobně v něm diváky provádí po svém pražském bytě, kde dlouhé roky žil. „Kromě toho tu budeme promítat další filmy, ve kterých pan Horníček hrál. Třeba Kam čert nemůže nebo Táto, sežeň štěně,“ dodává Sehnalová.

Zajímavostí výstavy budou také rukopisy jeho děl nebo originální kostýmy a rekvizity z her a filmů, ve kterých účinkoval. Ty herec mnoho let sbíral a schraňoval. Návštěvníci tak mohou obdivovat třeba brýle, slamák a noční košili z legendárního černobílého seriálu Byli jednou dva písaři. Poprvé pak budou k vidění originály Horníčkových koláží.

„Kdybych nebyl hercem, chtěl bych být malířem, ale není mi dáno. Jakmile jsem to ve zralém věku pochopil, začal jsem s kolážemi. Byla by chyba považovat je za pokusy výtvarné, či lépe OE za výtvarné práce. Jde o to všimnout si, co se děje s barvami, když do nich lijeme ředidlo nebo alpu na nohy. Koláž je snová kombinace dvou nebo více prvků, které by se jinak nesešly,“ charakterizoval před lety herec své úsilí.

Připomínka mladším

Asi čtyřicítka obrazů i s autentickými popisky a komentáři jejich autora stojí za pozornost. „Chtěli jsme přiblížit osobnost známého umělce nejen pamětníkům, ale také mladší generaci, která si ho možná už ani nepamatuje,“ vysvětluje pestrost výstavy Sehnalová. Málokdo podle ní ví, že tento herec měl k Litomyšli blízko. „Pravidelně jezdil na Smetanovu Litomyšl, a také se přátelil s místním fotbalovým týmem. Sportovní sezona dlouhé roky začínala jeho čestným výkopem,“ dodává.

Projekt vznikl v Litomyšli díky nadšenému sběrateli Milanu Svobodovi, který na zámek většinu exponátů zapůjčil. „Je to pokus, jak oživit zdejší sály v zimní sezoně. Uvidíme, jaký na akci bude ohlas. Pokud bude zájem velký, počítáme i s doprovodným programem, jako jsou četby Horníčkových děl nebo komentované prohlídky,“ doplňuje Sehnalová.

Nová výstava potrvá od 17. prosince až do konce května příštího roku. Otevřená bude i přes vánoční svátky v úterý, středu a čtvrtek od deseti ráno do tří odpoledne.

MIROSLAV HORNÍČEK

* Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni, zemřel 25. února 2003 v Liberci.
* Herec, režisér, spisovatel a dramatik, výtvarník.
* Oblíbené byly jeho autorské pořady, zejména televizní Hovory H, kde s humorem odpovídal divákům a zpovídal hosty.
* Hrál třeba ve filmech Byl jednou jeden král, Kam čert nemůže, Táto, sežeň štěně!
* Velkou popularitu mu zajistila role v televizním seriálu Byli jednou dva písaři.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video