Zatím největší propad prodejů PC v Česku: nejvíc tratí HP | E15.cz

Zatím největší propad prodejů PC v Česku: nejvíc tratí HP

Zatím největší propad prodejů PC v Česku: nejvíc tratí HP
počítač, klávesnice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Prodej osobních počítačů v Česku v 1. čtvrtletí klesl o 16 procent na 206 300 kusů. Největší odbyt má v tuzemsku nadále Hewlett-Packard (HP), jeho prodeje ale spadly o třetinu na 39 900 PC. Důvodem poklesu počítačového trhu jsou jak loňské vysoké prodeje, tak přechod zákazníků od netbooků k tabletům, uvedla k číslům analytická firma IDC. Prodeje některých segmentů trhu – třeba ultra tenkých notebooků, ale dál poměrně rychle rostou.

Trh stolních počítačů se od ledna do března propadl téměř o čtvrtinu, což představuje nejprudší pokles v historii. Relativně vysoký propad způsobil loňský silný prodej komerční sféře. K zákazníkům se v loňském prvním kvartále dostaly dodávky počítačů, ke kterým nemohlo v důsledku nedostatku pevných disků dojít už o čtvrtletí dříve kvůli povodním v Thajsku, kde sídlí hlavní dodavatel.

Klesal také trh notebooků, mimo jiné proto, že z trhu mizí dříve oblíbené mini-notebooky (netbooky). Šlo o cenově velmi dostupná zařízení, která však nebyla zdrojem velkých marží a nepřispívala tedy dostatečně na další výzkum a vývoj. Koupěschopná poptávka se částečně z trhu PC přesunula na trh v současnosti populárních tabletů.

Pokles prodejů se výrazně dotknul hlavně jedníčky na tuzemském trhu - HP. Druhému Lenovu se podařilo odbyt zvýšit o jedno procento na 33 tisíc počítačů a zároveň se poprvé stalo jedničkou na trhu notebooků. Třetí v celkových prodejích skončil Acer s růstem o pět procent na 31 700 PC.

Některé segmenty trhu se stále těší výraznému růstu. Jde o inovativní technologie, které nesou výrobcům velké marže, zejména ultra tenké a konvertibilní notebooky a desktopy typu All-in-one.

Ve druhé půli roku podle IDC trh PC určitě ožije. Komerční sféra bude například ve velkém přecházet z Windows XP, kterým bude v dubnu 2014 končit podpora ze strany Microsoftu, na novější verze, typicky na Windows 7. Naopak přechod na nejnovější Windows 8, který by pro firmy znamenal radikálnější změnu, bude zřejmě zdlouhavější.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!