Hamáček: Rozhodně nebudeme mít hranice zadrátované jako za totality | E15.cz

Hamáček: Rozhodně nebudeme mít hranice zadrátované jako za totality

Pavel Otto

Jan Hamáček měl jako ministr vnitra řídit Ústřední krizový štáb. Jeho šéfem se ovšem stal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Za standardních podmínek by ministr na vládní křeslo rezignoval. Ale asi by to znamenalo pád vlády, což by asi nebylo ideální řešení,“ říká Hamáček s tím, že Prymulovi nepřísluší, aby dělal politická rozhodnutí a prezentoval názory, že by Česko mělo na dva roky uzavřít hranice či jak se má postupovat u maturit.

Připadáte si jako hlavní zásobovač Česka rouškami, respirátory a dalším zdravotnickým materiálem?

Podle čísel tomu tak skutečně je. Musím říci, že o tuto roli jsem se nijak nedral. Ale v situaci, kdy se ukázalo, že chybí ochranné prostředky, to jinak nešlo. Jediným způsobem, jak je co nejdříve získat, bylo nastavení velkokapacitních dodávek. Ministerstvo vnitra se toho společně s Česko-čínskou obchodní komorou ujalo. Dnes je na tom Česká republika v porovnání s jinými evropskými zeměmi velmi dobře. Troufnu si říci, že skoro nejlépe v Evropě.

Vládě je vytýkáno, že se vůči Číně chová až podlézavě. Přitom nákaza přišla právě z této země.

V této fázi neřeším politické vztahy s Čínou. Jde mi o to, abychom měli dostatek ochranných prostředků.

Jinde ve světě se koupit nedají?

Neříkám, že to nejde. Říkám, že jinde než v Číně to v současnosti tak rychle a v potřebném objemu sehnat neumím. Pokud někdo ví, kde by to bylo možné koupit bleskově, ve stejném množství a za stejné peníze nebo i levněji, nikdo mu nebrání v tom, aby se do toho pustil. Mou prioritou je dělat všechno proto, abychom v boji s koronavirem obstáli. To bez ochranných prostředků nejde.

Od hejtmanů z Vysočiny a Jihomoravského kraje byly ještě nedávno slyšet stížnosti kvůli distribuci roušek a respirátorů. Už se to vyřešilo? Kdy se podaří poptávku uspokojit?

Mluvím s hejtmany každý druhý den a žádnou výhradu jsem nezaznamenal. Samozřejmě, že dodávky nějakou dobu trvají. Ale ze všech krajů slyším, že fungují. Například ve čtvrtek dostal každý kraj stovky tisíc roušek a několik desítek tisíc respirátorů. Díky dodávkám se situace v regionech podstatně zlepšila.

I všichni lékaři, sestry a další zdravotnický personál jsou už vybaveni? Mají respirátory, které je ochrání?

Problémy jsou s respirátory nejvyšší třídy. Neobstarává je vnitro, ale ministerstvo zdravotnictví. Čína má jiný systém. Respirátory FFP3, jak je definuje evropská klasifikace, tam sehnat nelze. Jako vnitro máme připravené nouzové řešení v podobě použití celoobličejových masek a příslušných filtrů. Těch máme dostatek.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Podpořte E15 v anketě Křišťálová lupa

Deník E15 byl nominován v anketě Křišťálová Lupa 2020 o nejlepší zpravodajský web v Česku. Podpořte nás svým hlasem - ZDE.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!