Za patnáct let tu bude dvojnásobek nesoběstačných lidí, tvrdí šéf asociace pojišťoven

Jan Matoušek, šéf asociace pojišťoven

Jan Matoušek, šéf asociace pojišťoven Zdroj: Vacková Anna

Podle ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška se pojišťovnictví v České republice a v Evropě musí vypořádat s demografickou a klimatickou změnou. „Ať už s tím souvisí vyšší rizika extrémních přírodních jevů jako tornádo, nebo změna fungování vyschlé krajiny. Už dlouho jsme neměli velké povodně, ale máme o to víc bleskových povodní, které často mají velice intenzivní následky,“ uvedl Matoušek.

Jak se pojišťovny vyrovnají s vysokou inflací?

Pro pojišťovny i jejich klienty bude důležitý úkol vyrovnat se s jejím velkým nárůstem, který bude velmi viditelný na straně právě škodní inflace, tedy nárůstu škod, které budeme platit. V souvislosti s tím se budeme určitě víc zabývat problematikou podpojištění nemovitostí. Cílem je postarat se o to, aby v tom inflačním prostředí byli klienti pojištění dostatečně.

Jakým způsobem se na podpojištění připravujete, případně jakým způsobem byste radili pojišťovnám nebo samotným lidem pojišťujícím svůj majetek ochránit se před podpojištěním?

Na půdě asociace se tím zabýváme a dělali jsme s pojišťovnami společnou analýzu toho, kolik má trh podpojištěných retailových pojištění, specificky pojištění nemovitostí samozřejmě. Ty výsledky ukazují, že v nějaké mírné či větší podobě je pojistná částka nedostatečná téměř u 70 procent pojištění domácností. U 15 procent domácností se částka, na kterou je domácnost pojištěna, liší od té odpovídající dnešní hodnotě, o více než o 50 procent.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!