Vše o netradičních investicích | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Sběratel nemusí být milionář, zhodnotit lze i kresbu na papíře, říká propagátorka umění Půlpánová

Sběratel nemusí být milionář, zhodnotit lze i kresbu na papíře, říká propagátorka umění Půlpánová
Je zakladatelkou projektu Eduart Experience, jehož prostřednictvím pomáhá lidem orientovat se na trhu s uměním. Barbora Půlpánová považuje investici do umění za velmi důležitou, obzvláště v dnešní pandemické době. Sběratelé, kteří drží umění při životě, jsou podle ní často upozaďováni. Český trh s uměním označuje za relativně mladý, který ještě skýtá spoustu nešvarů. „Umělec by neměl obcházet galeristu, galerista by ale měl umělce hýčkat a chránit ho před útoky neférových překupníků umění a správný sběratel by neměl nutit umělce prodávat pod cenou,“ říká Půlpánová.
Newslettery

Sběratelství jako investice

Tenisky za dva miliony dolarů, láhev whisky jen o málo levnější, krabice stavebnice Lego za desetitisíce korun. To je osud řady předmětů původně celkem obyčejných a levných, které ale po letech zázračně nabudou na ceně. Magazín E15 Sběratelství jako investice přináší přehled právě takových zajímavých sběratelských investic.

Sběratelství je poměrně mladý koníček. Třeba numizmatika, jeden z nejetablovanějších sběratelských směrů, se naplno rozjela teprve mezi dvěma světovými válkami. Sbírání nejrůznějších kuriozit však přinesla až dnešní přetechnizovaná doba – popkulturní trofeje shromažďují lidé od osmdesátých let minulého století. Od té doby se paleta nových "komodit" stále rozšiřuje. Kupříkladu kabelky dokonce loni začala jako samostatnou investiční kategorii sledovat poradenská společnost Knight Frank. Nová oficiální třída investičních aktiv možná brzy vznikne i pro tenisky, jejichž cena roste na specializovaných burzách do milionů korun.

Nejčtenější