Kellner jednal se slovinským premiérem | E15.cz

Kellner jednal se slovinským premiérem, zřejmě o svých místních televizích

Petr Kellner
Petr Kellner
• 
ZDROJ: ČTK/Vondrouš Roman

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Český miliardář Petr Kellner ve čtvrtek jednal v Lublani se slovinským premiérem Janezem Janšou. Napsal to server Necenzurirano.si s tím, že tématem rozhovoru byla patrně Kellnerem vlastněná média ve Slovinsku, která čelí premiérově kritice. Janšův kabinet věc nekomentoval.

V diplomatických kruzích se již nějaký čas hovořilo o tom, že Janša chce s Kellnerem jednat. Nejbohatší Čech v rámci akvizice mediální společnosti CME získal také nejsledovanější slovinskou televizi POP TV. Janša přitom od březnového nástupu do čela vlády neskrývá nespokojenost s její redakční politikou, píše Necenzurirano.si.

Redaktoři POP TV bývají častým terčem politiků Janšovy pravicově konzervativní Slovinské demokratické strany (SDS). Sám premiér novináře označil za „agenty hlubokého státu“ a „manipulátory“, kteří pomáhali organizovat protesty proti jeho kabinetu. Vláda se rovněž v létě pokusila vyřadit POP TV a Kanal A, další televizi v Kellnerově vlastnictví, z nabídky kabelových operátorů.

Po říjnovém schválení převzetí CME ze strany Evropské komise Janša na twitteru napsal, že byla „právě prodána největší opoziční strana“. Sdělení zakončil mrkajícím emotikonem. Úřad vlády na dotaz Necenzurirano.si ohledně schůzky odpověděl, že „záležitost nebude komentovat“.

Kellnerova několikahodinová návštěva v Lublani přišla v době zesíleného vládního tlaku na slovinská média. Na pondělním zasedání svého kabinetu Janša zastavil financování státní Slovinské tiskové agentuře STA, kterou dříve kvůli jejímu zpravodajství nazval „národní ostudou“. Televize Planet TV v létě přešla z majetku státem ovládaného Telekomu Slovenije do vlastnictví maďarského oligarchy Józsefa Vidy blízkého straně Fidesz premiéra Viktora Orbána, který bývá označován za Janšova politického mentora. Maďaři mají podle médií zájem i o koupi předního zpravodajského portálu Siol.net.

Necenzurirano.si dává Kellnerovo jednání se šéfem slovinské vlády do možné souvislosti s dalšími českými investicemi ve Slovinsku. Může tak jít o koupi 49procentního podílu v nákladní divizi slovinských státních drah ze strany Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

V současné době se rovněž odehrávají personální změny ve vedení největšího dodavatele pohonných hmot ve Slovinsku, společnosti Petrol, kde je největším soukromým vlastníkem česko-slovenská finanční skupina J&T, s níž mají podle serveru Křetínský i Keller rovněž úzké obchodní vazby.

Pozn. red.: Daniel Křetínský je spolumajitel vydavatele deníku E15.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.