Miliardáři a nejbohatší lidé na světě – žebříčky, portréty | E15.cz

Miliardáři

Na žebříčku českých a slovenských miliardářů pro rok 2020 se významně podepsala pandemie COVID-19 a její dopady na hospodaření a budoucnost jednotlivých firem miliardářů. Pořadím nejbohatších Čechů a Slováků v minulosti zamíchala například i finanční krize v roce 2008. Jaký dopad měla a má nynější pandemie koronaviru na pořadí českých a slovenských miliardářů?

Řada miliardářů během ní zchudla. To bude viditelné na finančních výsledcích společností českých i slovenských miliardářů za rok 2020. Někteří miliardáři už ale ztráty reportovali. Proč by nás to mělo zajímat? Od úspěchu tuzemských miliardářů se bude odvíjet výkonnost celé ekonomiky, zaměstnanost a tedy i životní úroveň v České republice i na Slovensku.

První tři místa našeho žebříčku obsadili Petr Kellner, který nadále ovládá majetek v hodnotě přes 200 miliard korun, Andrej Babiš, který může být spokojen s výsledky skupiny Agrofert, kterou vložil do svěřenského fondu, na třetím místě v žebříčku českých a slovenských miliardářů se umístil Daniel Křetínský, který v roce 2020 masivně investoval. Jednou z výraznějších investic roku 2020 byla investice do podílu v britské Royal Mail. Do TOP 5 českých a slovenských miliardářů dále patří Patrik Tkáč a Radovan Vítek.

Na prvním místě v žebříčku světových miliardářů se nadále drží Jeff Bezos, na druhém místě je Bill Gates, a na třetím místě Elon Musk, zakladatel společností Tesla a SpaceX. Ten ale v roce 2020 doslova skákal mezi druhým a čtvrtým místem. Do TOP 5 světových miliardářů dále patří Mark Zuckerberg a Bernard Arnault.

V jiných českých žebříčcích miliardářů se minimálně pořadí top 5 českých miliardářů poněkud liší. Přečtěte si jak jsme postupovali při výpočtu.