Přímá demokracie a proevropské směřování. Kurz představil novou rakouskou vládu | E15.cz

Přímá demokracie a proevropské směřování. Kurz představil novou rakouskou vládu

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz
• 
ZDROJ: Gruber Franz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz představil novou koaliční vládu, na níž se v pátek dohodli lidovci s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Kurz ujistil, že bude proevropská a bude usilovat o Evropu, v níž bude posílen princip subsidiarity. Mezi její programové priority bude patřit také snížení daňové zátěže na evropský průměr, digitalizaci či rozvíjení přímé demokracie.

Kurz dnes ráno koaliční dohodu a složení vlády nejdřív představil prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi a poté koaliční ujednání schválila předsednictva obou koaličních stran ÖVP a FPÖ. Odpoledne jejich předsedové představili podrobnosti i veřejnosti.

Kurz potvrdil, že prezident naléhal na to, aby vláda byla proevropská, až v personálních otázkách vyslovil požadavek, aby ministerstva vnitra a spravedlnosti byla každé v rukou jiné strany. Těmto podmínkám prý bylo vyhověno. Ministři nominovaní FPÖ nakonec stanou i v čele resortů zahraničí, vnitra i obrany.

"Dohodli jsme se na jasném proevropském směřování s cílem posilovat subsidiaritu," prohlásil Kurz, který už v pátek oznámil, že se jeho strana dva měsíce po parlamentních volbách dohodla s FPÖ na nové koalici.

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache potvrdil, že souhlasil s tím, aby vyloučil uspořádání referenda o vystoupení Rakouska z EU. Zároveň ale Strache mimo jiné prohlásil, že by byl rád, kdyby byly zrušeny sankce proti Rusku. Pokud se však v EU pro to nenajde většina, bude většinový postoj ctít. Kurz poznamenal, že stávající rakouský postoj vůči sankcím se nezmění.

Kurz dále slíbil, že nová vláda nebude zavádět nové daně. Daňová zátěž má být snížena na evropský průměr, nyní je prý vyšší. Jedenatřicetiletý Kurz, který se na počátku příštího týdne stane nejmladším šéfem vlády v Evropě, mezi cíli vlády zmínil také například úsilí o odbourávání regulací, flexibilnější pracovní dobu, digitalizaci nebo rozvíjení přímé demokracie. Rakousko by podle Kurze zároveň mělo být zemí, kde se vyplácí pracovat a v níž existuje sociální systém, jenž pomáhá skutečně potřebným.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video