Volby 2017: Strany chtějí zjednodušit čerpání dotací | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Politické strany chtějí po volbách zrychlit a zjednodušit čerpání evropských dotací

ČTK

Politické strany ve svých programech před říjnovými sněmovními volbami navrhují zjednodušit a zrychlit čerpání evropských dotací. Podle některých musí žadatel často vyplňovat i to, co Brusel nepožaduje. Některé strany chtějí narovnat podmínky pro čerpání dotací na rozvoj venkova. V současné době jsou podle nich zvýhodněny velké firmy.

"Čerpání evropských dotací je jednou z oblastí, kde končící vládní koalice prokázala trestuhodně vysokou míru nekompetentnosti. Toto chceme napravit kvalitně a včas připravenými a odůvodněnými žádostmi. Při čerpání evropských dotací na rozvoj venkova chceme narovnat podmínky tak, aby z nich neměly výhody jen velké zemědělské podniky," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Hnutí ANO podle svého volebního programu chce, aby české zemědělské a potravinářské firmy měly stejně vysoké dotace, jako mají zemědělci v západních státech EU. Naopak hodlá ukončit investiční a daňové pobídky pro sklady a montovny s nízkou přidanou hodnotou. Evropské peníze by využilo na stavbu vysokorychlostních tratí. Čerpání dotací se mají věnovat především ministři.

Sloučení ministerstev a zrušení superhrubé mzdy. Hnutí ANO představilo volební program

ČSSD chce podle svého volebního lídra Lubomíra Zaorálka pro posilování české ekonomiky využívat národní i evropské zdroje poskytované formou finančních nástrojů, v jejichž rozdělování bude hrát rozhodující roli Českomoravská záruční a rozvojová banka. Vláda nedávno schválila její transformaci na Národní rozvojovou banku, která se bude, stejně jako dosud ČMZRB, orientovat hlavně na malé a střední podniky.

TOP 09 prosazuje výrazné zjednodušení systému žádostí o dotace. "Zrušíme povinnost žadatelů sdělovat úřadům informace, které EU ani nevyžaduje. Zjednodušení systému a odstranění zbytečného papírování přispěje k efektivnějšímu a rychlejšímu čerpání evropských peněz," podotkl mluvčí TOP 09 Jakub Hnát. Co nejrychlejší čerpání dotací a zjednodušení celého systému má v programu také KDU-ČSL.

Glosa Jiřího Liebreicha: Čím víc stránek, tím lepší program? Priority ANO stejně zastíní sám Babiš

Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše jsou eurofondy důležitým faktorem podpory rozvoje a konvergence české ekonomiky. "Z minulého období jsme si odnesli pověst problémistů, pokud jde o čerpání. Spory o zaplacení korekcí za chyby při využití dotací odhalily problém v systému. A to nejen v koordinaci a certifikaci, ale i v auditu přípravy k čerpání," sdělil Dolejš.

Piráti chtějí především zreformovat systém zemědělských dotací. "A to směrem k menší podpoře obřích korporací a větší podpoře drobných zemědělců. Dále chceme postupně zrušit dotace na biopaliva," doplnil mluvčí Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Zelení navrhují pro hlídání dotací prosadit zákon o finanční kontrole. Dále novelizaci zákona o veřejných rejstřících tak, aby byla možná kontrola evidence vlastníků a vymahatelná informační povinnost firem.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Volby 2020

Krajské volby a 1. kolo voleb do Senátu se konají 2. a 3. října 2020. Druhé kolo voleb do Senátu se koná 9. a 10. října. Přečtěte si, jak se stát členem volební komise a jak získat voličský průkaz.

Krajské volby

Kandidáti do krajů Jak volit v krajských volbách?

Volby do Senátu

Kandidáti do Senátu Jak volit ve volbách do Senátu?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!