Zachovat prozápadní kurz. Shoda na směřování Česka je pro povolební jednání klíčová, řekl Zaorálek | E15.cz

Zachovat prozápadní kurz. Shoda na směřování Česka je pro povolební jednání klíčová, řekl Zaorálek

ČTK

Pro ČSSD bude při jednání o povolební spolupráci klíčová shoda s možnými vládními partnery na směřování Česka v zahraniční politice. Dnes to při představení pražské kandidátky ČSSD řekl volební lídr strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Žádnou konkrétní stranu ale přímo ze spolupráce nevyloučil.

"Pro mě je zahraničněpolitické směřování České republiky ten rozhodující prvek, když se budu s někým mít možnost bavit, jestli jsme schopni se bavit o programu. To je nepřekročitelný bod," řekl Zaorálek. Zásadní podle něj je, aby se případní koaliční partneři ČSSD jasně hlásili k evropanství a ke svobodě.

Například KSČM, o jejíž možné spolupráci s ČSSD se v minulosti spekulovalo, odmítá členství Česka v Severoatlantické alianci, k níž se naopak sociální demokraté hlásí.

Zaorálek: Pomeranč je zdravější než kobliha, ČSSD potřebuje jinou dynamiku a estetiku kampaně

Zaorálek novinářům také řekl, že bude usilovat o změnu grafického stylu ČSSD. "Byl bych rád, kdyby to naše vzezření dávalo najevo, že žijeme v moderním světě," řekl. Je pro něj obtížné mluvit o moderním programu, když má za sebou logo, "které patří trochu do jiného věku". O podobě kampaně bude dnes večer jednat grémium ČSSD.

Zaorálek nepředpokládá, že by změna grafiky způsobila straně komplikace s dodržením zákonného limitu na kampaň 90 milionů korun. "Zatím jsme se nepustili do utrácení, rozpočet máme stále k dispozici a situace je příznivá. Stále je čas, abychom mohli věci změnit," řekl Zaorálek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Volby 2018

Komunální volby 2018 Senátní volby 2018 Voličský průkaz Kandidátní listiny

Senátní i komunální volby proběhnou 5. a 6. října, druhé senátní kolo voleb pak o dva týdny později.

Podle průzkumů budou volby v Praze vyrovnané, hlavní favoriti na primátora už jsou ale známi. U komunálních voleb si dejte pozor na pravidla hlasování, křížkování kandidátů má svá pravidla, která nejsou tolik známa.

V říjnu se obmění také třetina Senátu. Kandidovat se chystají jak neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří DrahošMarek Hilšer nebo například Pavel Fischer, tak bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!