AfD v Pomořansku porazila stranu kancléřky Merkelové | E15.cz

AfD v Pomořansku porazila stranu kancléřky Merkelové

AfD v Pomořansku porazila stranu kancléřky Merkelové
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: reuters,

ČTK

V nedělních zemských voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila sociální demokracie (SPD), která podle konečných výsledků obdržela 30,6 procenta hlasů. Druhá skončila Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procenta hlasů a předběhla tak o téměř dvě procenta Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Regionální parlament budou muset opustit Zelení. Informovala o tom agentura DPA.

CDU zaznamenala v neděli v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je domovským politickým regionem kancléřky Merkelové, nejhorší výsledek v historii. Dostala ještě o čtyři procenta méně než před pěti lety.

Také sociální demokracie si v nynějších volbách oproti roku 2011 pohoršila, když jí voliči dali o pět procent méně hlasů. Opět ale volby vyhrála, takže včele tamní zemské vlády by měl zůstat Erwin Sellering. Otázkou podle DPA zůstává, s kým půjde do koalice. Očekává se ale, že si za partnera znovu zvolí CDU.

Alternativa pro Německo (AfD), která v poslední době boduje zejména svojí protimigrační rétorikou, se v Meklenbursku-Předním Pomořansku do parlamentu dostala poprvé. Celkem tak bude zastoupena v devíti zemských sněmech.

Do sněmu Meklenburska-Předního Pomořanska, které je s 1,6 milionu obyvatel třetí nejmenší spolkovou zemí, se dostala ještě Levice s 13,2 procenta hlasů. I tato strana oproti předchozím volbám z roku 2011 utrpěla výraznou ztrátu (o 5,2 procenta).

Počet přistěhovalců do Německa z jiných zemí EU dosáhl rekordu

Z regionálního sněmu vypadli Zelení, jimž voliči dali jen 4,8 procenta hlasů, a krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), která dostala tři procenta hlasů. Voliči NDP podle pozorovatelů totiž zčásti přešli k Alternativě pro Německo.

Letošní předvolební kampaň se v Meklenbursku-Předním Pomořansku věnovala zejména migraci, i když se v této spolkové zemi nachází jen asi 22.000 uprchlíků.

I tak ale zřejmě považovala velká část voličů téma běženců, jichž loni do Německa přišlo 1,1 milionu, za velmi aktuální a svým hlasováním pro AfD dala podle expertů jasně najevo, co si myslí o migrační politice spolkové koalice CDU a SPD.

Pravým vítězem v Meklenbursku je AfD, ostatní strany ztratily
I když v dnešních volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku podle odhadů nejvíce hlasů získala sociální demokracie (SPD), skutečným vítězem je Alternativa pro Německo (AfD), shodují se pozorovatelé. Všechny ostatní parlamentní strany ztratily, přičemž část hlasů jim odebrala právě AfD, která se do zemského parlamentu v severoněmecké zemi dostala poprvé.

„Píšeme v Meklenbursku-Předním Pomořansku dějiny,“ nechal se dnes večer slyšet zemský lídr AfD Leif-Erik Holm. Krátce předtím se dozvěděl, že první odhady jeho straně přisuzují 21,5 procenta hlasů a tím pádem druhé místo před Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Právě této straně podle veřejnoprávní televize ARD Alternativa pro Německo odčerpala v Meklenbursku-Předním Pomořansku nejvíce voličů - 23 tisíc. AfD obrala ale i další strany - sociální demokraty o 16 tisíc, Levici o 18 tisíc a krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu (NPD) dokonce o 19 tisíc voličů.

Alternativa pro Německo dokázala svou antiimigrační rétorikou a protestem proti tradičním stranám zároveň vyburcovat lidi, kteří normálně k volbám nechodí. Podle odhadu získala 61 tisíc takových voličů.

Úspěch AfD v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde strana bude mít asi 17 křesel v 71členném zemském sněmu, je letos již několikátým v řadě. Strana, kterou kritici označují za pravicově populistickou, se do parlamentu dostala už na jaře v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku, kde shromáždila dokonce 24,2 procenta hlasů.

Získávat hlasy nespokojených voličů je pro Alternativu pro Německo, kterou ve volební kampani znovu podpořil bývalý český prezident Václav Klaus, o to jednodušší, že s ní žádná z dalších stran nechce vládnout. AfD tak často ani nemusí nabízet příliš konkrétní recepty řešení problémů v jednotlivých zemích. Dosud jí většinou stačilo důrazně se vymezit vůči migrační politice spolkové vlády.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!