Al-Káida prý chystá útoky na železnici, Evropa má pohotovost | E15.cz

Al-Káida prý chystá útoky na železnici, Evropa má pohotovost

Al-Káida prý chystá útoky na železnici, Evropa má pohotovost
Německo, Berlín, Hlavní nádraží.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
čap

Teroristická síť Al-Káida údajně plánuje útoky na evropské železniční spoje a německé bezpečnostní orgány jsou kvůli této hrozbě už několik týdnů v pohotovosti. Informoval o tom německý list Bild, podle nějž vyslala do Evropy varování americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA). Česko kvůli teroristické hrozbě zpřísnilo bezpečnostní opatření na železnici.

Podle Bildu se hrozba útoků týká zejména rychlíků, v úvahu přichází třeba sabotáže kolejí a elektrického vedení, ale také výbušniny na vysokorychlostních trasách, v tunelech nebo přímo ve vlacích.

Německé ministerstvo vnitra informace listu podle agentury DPA relativizovalo. „Bezpečnostní situace se nezměnila,“ řekl mluvčí ministerstva.

„Nemáme k dispozici žádné aktuální informace o tom, že by se situace zhoršila,“ dodal. Připustil, že varovné informace od zpravodajských služeb přicházejí opakovaně. Úřady se jimi zabývají, ale nekomentují je. Obecně přitom dlouhodobě platí, že Německo patří do „cílového spektra mezinárodního džihádistického terorismu“.

Diskrétní opatření

Informace německého deníku hovoří o tom, že NSA před několika týdny odposlechla telefonickou komunikaci mezi vysoce postavenými členy Al-Káidy. Jejím hlavním tématem byly právě útoky na evropské železnice. Německé úřady kvůli hrozbě zvýšily bezpečnost na trasách, jimiž projíždějí rychlíky ICE a také na nádražích, a to řadou „diskrétních opatření“. Podle Bildu je například nasazeno větší množství policejních hlídek v civilu.

Zatímco bezpečnostní opatření kvůli možné hrozbě teroristického útoku na železniční dopravu v Evropě zpřísnila česká železnice, rakouské ministerstvo vnitra v této souvislosti uvedlo, že „aktuálně není důvod k obavám“. Mluvčí ministerstva Karl-Heinz Grundböck agentuře APA řekl, že rakouské úřady situaci průběžně vyhodnocují a jsou v kontaktu s německou kontrarozvědkou.

Zpřísnění bezpečnostních podmínek na české železnici potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský.

Konkrétní podobu opatření neupřesnil s tím, že po jejich zveřejnění by přestala být účinná. Varování týkající se možných útoků dostala SŽDC před několika dny od bezpečnostních složek. Pohotovost kvůli útokům mají už například v Německu. Podle Bezpečnostní informační služby ale Česku žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

BIS: Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí

Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) ale Česku bezprostřední nebezpečí nehrozí. „Přijali jsme bezpečnostní opatření a další opatření budou ještě následovat podle vývoje situace, jak se bude případné riziko upřesňovat,“ řekl Ptačinský. Opatření by měla mít preventivní charakter a cestující by je neměli nikterak pocítit.

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nemá česká kontrarozvědka od zahraničních partnerů informace o tom, že by se případné nebezpečí mělo týkat právě ČR. Možné riziko pro Česko podle něj vyplývá pouze z toho, že země je členem euroatlantické civilizace, součástí široké mezinárodní protiteroristické koalice, členem NATO a přítelem USA. Konkrétní poznatky o hrozícím nebezpeční nemá ani policie.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!