Al-Káidě údajně chybějí peníze, získávat je chce z únosů | E15.cz

Al-Káidě údajně chybějí peníze, získávat je chce z únosů

Al-Káidě údajně chybějí peníze, získávat je chce z únosů
teroristé
• 

ČTK
mkr

"Únosy", tak zní nynější drsné poselství teroristické skupiny Al-Káida. Kvůli slábnoucím finančním zdrojům Al-Kaidá chce svou pokladnu obohatit zisky právě z únosů. S odvoláním na dokumenty zabavené po útoku na úkryt Usámy bin Ládina v pákistánském Abbottábádu to oznámili američtí oficiální činitelé.

Jakkoli únosy nejsou pro Al-Káidu úplně novou taktikou, potvrzují dokumenty zabavené při přepadu bin Ládinova sídla, při němž byl vůdce teroristické sítě 2. května zabit, že vedení Al-Káidy „o nich diskutovalo jako o způsobu, jak se vypořádat s problémy financování“. Agentuře AFP to řekl americký oficiální činitel, který si nepřál být jmenován.

Od květnového útoku se americká rozvědka probírá rozsáhlou sbírkou materiálů dovezených z bin Ládinova úkrytu a pátrá v nich po stopách vedoucích k možným dalším teroristickým útokům a také po finančních patronech teroristické sítě.

Už před útokem špionážní agentury uváděly, že Al-Káida je vážně oslabena a její finanční zdroje se tenčí; mimo jiné i v důsledku útoků amerických bezpilotních letounů proti povstaleckým vůdcům v Pákistánu.

Další ranou financování Al-Káidy je podle analytiků také samotné zabití bin Ládina, který byl významným symbolem, jenž teroristické síti pomáhal získávat peníze. Místo něj si za šéfa Al-Kaida zvolila minulý týden egyptského lékaře a dlouholetou dvojku a ideového tvůrce Al-Káidy Ajmána Zavahrího.

Autor: ČTK, mkr
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!