Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila na 3,2 procenta | E15.cz

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila na 3,2 procenta

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila na 3,2 procenta
New York
• 
ZDROJ: Libor Budínský

ČTK
pav

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v posledním čtvrtletí loňského roku zvolnilo na 3,2 procenta ze 4,1 procenta v předchozích třech měsících. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Růst ve čtvrtém čtvrtletí je v souladu s očekáváním analytiků. Výdaje spotřebitelů se zvýšily nejvíce za poslední tři roky.

V celém loňském roce hospodářský růst zpomalil na 1,9 procenta z předloňských 2,8 procenta. V samotném druhém pololetí však dosáhl 3,7 procenta, což představuje nejlepší pololetní výsledek od roku 2003.

Celoroční hospodářský růst loni zbrzdily vyšší daně a rozpočtové škrty. Analytici podle agentury AP očekávají, že v letošním roce by hospodářský růst mohl překročit tři procenta.

Hlavním motorem růstu ve čtvrtém čtvrtletí byly spotřebitelské výdaje, které stouply o 3,3 procenta. To je nejprudší tempo za poslední tři roky. K růstu podle zprávy statistiků přispěly také další segmenty ekonomiky, například podnikové investice.

Americká centrální banka (Fed) nyní pokračuje v opatrném omezování podpory hospodářského růstu. Ve středu se rozhodla snížit nákupy dluhopisů o dalších deset miliard dolarů na 65 miliard dolarů (asi 1,32 bilionu korun) měsíčně. „Růst ekonomické aktivity v posledních čtvrtletích nabral na tempu,“ upozornila banka.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!