Atény nejspíš dostanou překlenovací úvěr, umožnil by fungovat bankám | E15.cz

Atény nejspíš dostanou překlenovací úvěr, umožnil by fungovat bankám

Fronta před bankami v Řecku
Fronta před bankami v Řecku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministři financí eurozóny jednali mimo jiné o tom, jak zajistit zadluženému Řecku překlenovací financování na dobu před dohotovením tříletého záchranného programu. Předpokládaná spěšná pomoc v objemu kolem 12 miliard eur (325 miliard korun) by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků a znovuotevření bank.

„Diskutovali jsme o možnostech překlenovacího financování (Řecka),“ uvedl na konci zasedání znovuzvolený šéf ministrů financí 19 zemí sdílejících euro Jeroen Dijsselbloem.

Upozornil, že příprava tříletého záchranného programu, na kterém se Řecko předběžně dohodlo s eurozónou, by mohla zabrat zhruba čtyři týdny. Možnostmi překlenovacího financování se nyní budou podle Dijsselbloema zabývat experti. V úterý večer nebo ve středu ráno by se pak měla konat telekonference ministrů financí eurozóny.

Jednou z variant překlenovacího financování je podle dřívějších informací krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM).

Za půjčky z EFSM ale ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky, půjčovat přímo nic nebude.

Mezi další možnosti překlenovacího financování Řecka patří například bilaterální úvěry od jednotlivých zemí nebo využití zisků Evropské centrální banky (ECB) z dříve nakoupených řeckých dluhopisů.

Eurozóna se již ráno po náročném nočním jednání dohodla na dalším záchranném programu pro Řecko. Atény ale musí ve středu začít se schvalováním prvních reforem, teprve poté formálně začnou rozhovory o pomoci.

Řecko bude podle materiálu z dílny ministrů financí eurozóny ve tříletém programu potřebovat 82 až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun). Již do 20. července sle potřebuje získat sedm miliard eur, a to mimo jiné na splátku pro ECB, píše agentura DPA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video