Brusel pozastavil vyšetřování Gazpromu, případ však zůstává otevřený | E15.cz

Brusel pozastavil vyšetřování Gazpromu, případ však zůstává otevřený

Brusel pozastavil vyšetřování Gazpromu, případ však zůstává otevřený
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Evropská komise pozastavila kvůli ukrajinské krizi antimonopolní vyšetřování ruské plynárenské společnosti Gazprom. Oznámil to evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Podle agentury Reuters však dodal, že případ je stále otevřen. Brusel začal v září 2012 vyšetřovat Gazprom kvůli podezření, že firma zneužívá dominantního postavení na trzích zemí ve střední a východní Evropě.

Vyšetřování podle dřívějších údajů zahrnovalo Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Podle informací komise z doby zahájení vyšetřování padlo na Gazprom podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Ruský podnik se rovněž dostal do podezření, že účtuje některým zemím nepřiměřeně vysoké ceny.

Gazprom se podle Reuters po zahájení vyšetřování snažil kauzu vyřešit tím, že Evropské komisi nabízel různé ústupky. Pokud komise dojde k závěru, že některá firma antimonopolní pravidla skutečně porušuje, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!