Česko se do leteckých úderů proti islamistům nezapojí | E15.cz

Česko se do leteckých úderů proti islamistům nezapojí

Česko se do leteckých úderů proti islamistům nezapojí
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česká republika neuvažuje o tom, že by se zapojila do leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého islamisté v tuto chvíli nepředstavují pro Česko bezpečnostní riziko, podle premiéra Bohuslava Sobotky se nicméně jejich hrozbou bude zabývat Bezpečnostní rada státu.

„Podpořili jsme snahu o stabilizaci iráckého státu, ale nepočítáme s tím, že bychom se měli do těchto operací zapojovat,“ řekl Sobotka, který v pondělí uvedl, že Česko formálně není součástí mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Připomněl, že ČR posílá 500 tun munice jednotkám iráckých Kurdů, kteří s IS bojují. „Pokud byste se ptal na to, jestli nasadíme v někam v dohledné době svoje stíhačky, tak takové úvahy nejsou,“ řekl k tomu ministr obrany Martin Stropnický.

Sobotka: Hlavní nebezpečí představují navrátilci do Evropy

Podle Sobotky se bude situací zabývat nejbližší Bezpečnostní rada státu. „Hlavní riziko v těchto měsících představují povstalci, kteří se vracejí zpět,“ míní. Jde prý třeba o bojovníky, kteří bojovali v Sýrii nebo Iráku vracejí se do Francie nebo jiných evropských států. „Je tam riziko, které identifikují tamní vlády, že by se mohli zapojit do nějakých teroristických aktivit, ale Česká republika zatím nemá informace o tom, že by se z našeho území nějací bojovníci účastnili aktivit Islámského státu. Pokud jde o Českou republiku, tak zatím toto riziko nebylo identifikováno,“ zdůraznil Sobotka.

To potvrdil i Tuhý. „Dnes nemáme informace, že by bezprostředně v tuto chvíli hrozila nějaká bezpečnostní rizika pro Českou republiku,“ řekl policejní prezident. Bezpečnostní informační služba už na počátku září sdělila, že prověřuje, zda v Sýrii nebojují čeští občané. Mluvčí BIS Jan Šubert to tehdy nevyloučil.

Nejhorší by bylo nedělat nic, podpořil Stropnický útoky

Stropnický dnes údery na pozice fundamentalistů podpořil, neboť nejhorší je podle něj nedělat nic. „Je potřeba dát těm teroristům jasně najevo, že si to světová veřejnost nenechá líbit,“ uvedl ministr. Za důležité označil, že se leteckých operací účastní i arabské státy z regionu, jako jsou Saúdská Arábie, Bahrajn a Jordánsko. „Rozhodně to představitelé toho takzvaného Islámského státu pocítí a nebude to pro ně příjemné,“ soudí Stropnický.

Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizoval, že k úderům dochází bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. „Není možné připustit, že jakýkoliv stát si bude dělat z mezinárodního práva trhací kalendář a zvlášť pokud je to člen Rady bezpečnosti,“ prohlásil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!