Chávez bojuje o další mandát přes internet a sociální sítě | E15.cz

Chávez bojuje o další mandát přes internet a sociální sítě

Hugo Chávez
Hugo Chávez
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Venezuelu čeká občanská válka, pokud v říjnových prezidentských volbách nynější prezident Hugo Chávez neobhájí svůj mandát. Prohlásil to dnes sám Chávez s tím, že vítězství jeho pravicového protikandidáta by uzavřelo čtrnáctileté období socialistických reforem. To by prý nevyhnutelně vedlo k válce.

Prezidentské volby čekají Venezuelu 7. října a oficiální kampaň začala 1. července. Chávezův protikandidát, čtyřicátník Henrique Capriles, spustil kontaktní volební kampaň a příznivce získává cestováním po celé zemi. To si Chávez vzhledem ke stavu svého zdraví nemůže ani zdaleka dovolit. Jeho rekonvalescence, vyvolaná trojí operací zhoubného nádoru v pánvi, mu brání vést plnohodnotnou kampaň na venezuelském venkově.

Důležitou prezidentovou zbraní se proto mají stát elektronická média, zejména sociální síť Twitter. Venezuela je tweety posedlá a sedmapadesátiletý Chávez chce podle místních médií chytit příležitost za pačesy. Svůj účet už zřídil v roce 2010 a dnes má 3,2 milionu stoupenců.

Veřejný ohlas na Chávezovy síťové aktivity je prý takový, že prezident musel najmout 200 pomocníků, kteří vyřizují jeho elektronickou poštu. Twitterový účet prezidenta návštěvností překonal největší venezuelskou opoziční televizi Globovision.

Chávez je prý tak nadšen, že využívání Twitteru vřele doporučil i svým přátelům a spolubojovníkům - levicovému bolivijskému vládci Evo Moralesovi a kubánskému vůdci Fidelu Castrovi.

Král bez korunního prince

Podle většiny průzkumů má Chávez velkou šanci v říjnových volbách zvítězit, před svým rivalem Caprilesem mívá v preferencích až dvouciferný náskok. Prezident v kampani aktivně využívá svou nemoc, z níž se prý úplně zotavil. Uzdravení označuje za „zázrak“ a projev prozřetelnosti.

Chávezova elektronická kampaň je propracovaná. Ti, kdo nemají přístup k internetu, mohou jeho tweety dostávat přes SMS. Na Chávezových webových stránkách je možné objednat příjem tweetů v reálném čase či s noční pauzou. Počtem stoupenců svého twitterového účtu se venezuelský prezident řadí na 179. místo na světě. Capriles jich má třetinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video