Chcete půjčit? Musíte více bojovat s korupcí, vzkazuje MMF Ukrajině | E15.cz

Chcete půjčit? Musíte více bojovat s korupcí, vzkazuje MMF Ukrajině

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ukrajina musí schválit vhodný rozpočet na rok 2017 a zesílit boj proti korupci, aby si zajistila další peníze ze slíbeného úvěru 17,5 miliardy dolarů (445 miliard korun) od Mezinárodního měnového fondu. Uvedl to MMF po dokončení své mise v Kyjevě.

Šéfka ukrajinské centrální banky Valerija Hontarevová na počátku tohoto měsíce v rozhovoru s agenturou Reuters varovala, že Ukrajině hrozí, že neobdrží v letošním roce další splátku ze slíbeného úvěru, protože parlament není ochoten schválit reformy. Splátka má činit 1,3 miliardy dolarů.

Podle MMF Ukrajina učinila dobrý pokrok. Představitelé země však potřebují nějaký čas, aby zajistili střednědobou fiskální udržitelnost, finanční stabilitu a boj s korupcí. Na seznamu doporučení MMF uvádí zavedení daňové a penzijní reformy, tedy legislativní změny, které nepodporují opoziční parlamentní strany.

Po proevropském povstání na přelomu let 2013/2014 ukrajinští představitelé slíbili, že zmodernizují hospodářství a vykoření korupci výměnou za půjčku od MMF a dalších západních podporovatelů.

MMF uvítal nedávné spuštění databáze majetkových přiznání státních úředníků, která je dobrým krokem ke zlepšení transparentnosti. Stále toho však zbývá hodně udělat. Zatím se podle fondu mimo jiné nepodařilo předložit hmatatelné výsledky v trestním stíhání a usvědčení zkorumpovaných úředníků na vysoké úrovni.

Čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu za 17,5 miliardy dolar schválil fond loni v březnu. Země dosud obdržela zhruba polovinu slíbené částky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video