Chystá Izrael útok na Írán? Nasvědčuje tomu stále více indicií | E15.cz

Chystá Izrael útok na Írán? Nasvědčuje tomu stále více indicií

Izrael, stíhačky, ilustrační foto
Izrael, stíhačky, ilustrační foto
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Útok Izraele a dalších zemí proti Íránu je podle izraelského prezidenta Šimona Perese "stále pravděpodobnější". Zdůvodnil to podle agentury AFP znepokojivými poznatky zpravodajských služeb o íránském jaderném programu. Před případným vojenským zásahem ale někteří západní státníci varují. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé například dnes prohlásil, že by mohl totálně destabilizovat situaci v regionu.

„Dohlížející zpravodajské služby různých zemí jsou znepokojeny a tlačí na své vedoucí představitele, aby zabránili připravenosti Íránu získat jadernou zbraň,“ řekl Peres podle izraelských médií v televizním rozhovoru.

Izrael ve čtvrtek provedl rozsáhlé testy pasivní obrany simulující útok konvenčními i nekonvenčními raketami na Tel Aviv. Ve středu úspěšně vyzkoušel balistickou raketu s novým pohonným systémem.

Kromě toho podle izraelských médií v posledních dnech provádělo zvláštní cvičení ve spolupráci s italským letectvem 14 letounů izraelské armády na Sardinii. Jejich účelem prý byl nácvik misí „na dlouhé vzdálenosti“.

MAAE má prý důkazy, že Írán jaderné zbraně tajně vyvíjí

Podle BBC News Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) příští týden vydá zprávu o íránském jaderném programu s důkazy o tom, že Írán tajně pracuje na vývoji jaderných zbraní.

Informace od výzvědných služeb údajně dokazující, že Teherán vytvářel počítačové modely bojové hlavice s jadernou náloží.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí označil zprávu za výmysl a součást americké propagandy proti jeho zemi. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je zacílen výhradně na civilní využívání energie.

Experti se domnívají, že Írán je od získání jaderné zbraně vzdálen jen několik let.

Francie před zásahem varuje, bojí se chaosu v regionu

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé před vojenským útokem na Írán varoval, upřednostňuje další zpřísnění sankcí. „Stále můžeme zpřísnit sankce na Írán a pokračovat touto cestou,“ prohlásil Juppé pro rádio Europe 1. „Musíme udělat vše proto, abychom zabránili nevratnému,“ uvedl.

Minulý týden francouzský prezident kritizoval Írán za posedlé přání vyvinout jaderný program a upozornil, že Francie by nepřihlížela případnému ohrožení Izraele.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video