Delší dovolená? Nechceme, rozhodli Švýcaři v referendu | E15.cz

Delší dovolená? Nechceme, rozhodli Švýcaři v referendu

Centrum švýcarského hospodářství Zürich.
Centrum švýcarského hospodářství Zürich.
• 
ZDROJ: wikimedia.org

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víc volna by stálo hospodářství země miliardy a mohlo by vést i k propouštění. Tahle fakta si uvědomili občané Švýcarska, když hlasovali v referendu o prodloužení dovolené. Během víkendu ve Švýcarsku odmítli i podporu stavebního spoření, či dotace na knihy.

Švýcaři v referendu jasně odmítli prodloužení zákonem garantované dovolené ze čtyř na šest týdnů. Proti bylo podle odhadů zveřejněných veřejnoprávní televizní stanicí SF 67 procent hlasujících. Obyvatelé alpské země tak dali za pravdu vládě a zaměstnavatelům, kteří v kampani upozorňovali na to, že delší dovolená bude stát hospodářství miliardy a může vést i k propouštění.

Švýcarský svaz zaměstnavatelů první zveřejněné odhady potěšily. Podle jeho vyjádření, jež cituje agentura DPA, občané rozpoznali, že „něco, co zprvu zní příjemně, může později přinést nejrůznější nevýhody“. Odmítavě se k návrhu stavěla i vláda, která poukazovala na možnost, že zaměstnavatelé mohou kvůli vyšším nákladům přestěhovat své provozy do sousedních zemí.

Odbory na druhé straně zdůrazňovaly, že pracovníci se musejí vyrovnávat se zvýšenou pracovní zátěží a dovolenou si zaslouží. Proto předseda sdružení odborových svazů Hans-Ulrich Bigler řekl, že lidé, kteří se rozhodli delší dovolenou podpořit, prokázali „smysl pro realitu“. Švýcaři mají v současné době nárok na minimálně 20 dnů dovolené, tedy stejně jako Češi nebo Němci.

Švýcaři rozhodovali ještě v dalších referendech. Těsným poměrem 50,63 ku 49,37 procenta hlasů bylo odsouhlaseno omezení výstavby víkendových chat. V budoucnosti bude jejich podíl moct být pouze 20 procent na okres, jak napsal list Neue Zürcher Zeitung.

Švýcaři naopak podle prvních výsledků sčítání poměrem 55 procent hlasů ku 45 procentům odmítli možnost zvýhodněného stavebního spoření. Kantony tak nebudou moct udělovat výhodnější úvěrové podmínky pro vklady, které mají být využity na nákup domů a bytů. Cílem iniciativy bylo podpořit vlastnické bydlení, proti kterému se ale postavila sdružení nájemníků a kritizovala zvýhodňování bohatých.

Většina Švýcarů se rovněž rozhodla zamítnout návrh na regulaci cen knih, která byla před lety zrušena. Podobně jako u hlasování o víkendových domech se názory výrazně lišily podle jednotlivých kantonů. Celkově se však 58 procent vyjádřilo pro konkurenci na trhu s knihami, která bude podle odborníků znamenat pro malá knihkupectví nutný přesun prodeje na internet. Jak konstatují kritici volných cen, lidé budou nuceni nakupovat jen zlevněné knihy.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.