Důvěra analytiků v německou ekonomiku letos poprvé stoupla | E15.cz

Důvěra analytiků v německou ekonomiku letos poprvé stoupla

Důvěra v německou ekonomiku vzrostla, stejně jako růst HDP.
Důvěra v německou ekonomiku vzrostla, stejně jako růst HDP.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zlepšila a zaznamenala tak první nárůst od konce loňského roku. Údaje institutu ZEW posilují naděje na oživení německé ekonomiky, které vzhledem ke své orientaci na export škodí důsledky ukrajinské krize i konfliktů na Blízkém východě.

„Ten průzkum naznačuje, že Německo se sice v brzké době znovu postaví do čela hospodářského oživení v eurozóně, ale pouze s mírným růstem, který nedokáže zajistit výraznější oživení ve zbytku regionu,“ uvedla analytička Jennifer McKeownová ze společnosti Capital Economics.

Index ekonomické důvěry v listopadu stoupl na 11,5 bodu z dvouletého minima minus 3,6 bodu v předchozím měsíci. Překonal tak očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s mnohem mírnějším nárůstem, a to na 0,5 bodu.

„Ukazatel ZEW pro ekonomickou náladu v Německu se poprvé v roce 2014 zvýšil. Nejnovější údaje o růstu v eurozóně naznačují, že ekonomika se stabilizuje, což přispělo ke zvýšení indexu,“ uvedl prezident ZEW Clemens Fuest. „Hospodářské podmínky však zůstávají křehké, v neposlední řadě kvůli geopolitickému napětí,“ dodal.

Vývoj indexu ekonomické nálady v Německu

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí zřejmě vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt se podle předběžných statistických údajů zvýšil o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu o 0,1 procenta klesl.

Německá vláda v říjnu výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle nové prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Německo je největší ekonomikou eurozóny. V té hospodářský růst ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,2 procenta z 0,1 procenta ve druhém kvartálu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video