Europoslanci schválili fond na záchranu bank a pojištění vkladů | E15.cz

Europoslanci schválili fond na záchranu bank a pojištění vkladů

Evropský parlament ve Štrasburku
Evropský parlament ve Štrasburku
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Share on Facebook Messenger
Poslanci Evropského parlamentu schválili trojici opatření, která patří k hlavním bodům chystané bankovní unie. Odsouhlasili vznik záchranného bankovního fondu, principy pomoci bankám v případě úpadku včetně jejich zániku a společná pravidla pojištění vkladů klientů. Parlament tím dal zelenou mechanismům, která mají v zemích eurozóny zabránit opakování otřesů na bankovním trhu po finanční krizi v roce 2008.

Záchranný bankovní fond, který je jádrem vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism), bude podle schváleného opatření obsahovat 55 miliard eur (1,5 bilionu Kč). Peníze do něj vloží samotné bankovní domy, které by jej měly naplnit během osmi let.

„Tato historická dohoda přispěje k oživení ekonomiky EU. Bankovní unie daňové poplatníky lépe ochrání před bankovními krizemi a pomůže bankám, aby byly opět prospěšné pro reálnou ekonomiku,“ uvedla europoslankyně a jedna z autorek schváleného návrhu Corien Wortmannová-Koolová.

Státy, které budou mimo tuto unii, zřídí v průběhu deseti let své vlastní fondy, jejichž hodnota by měla odpovídat jednomu procentu všech vkladů.

Fondy pojištění vkladů musí financovat samy banky

Parlament rovněž schválil jednotná pravidla pojištění vkladů střadatelů. Ze zákona pojištěná částka, na níž má klient banky v případě jejího krachu nárok, byla již dříve stanovena na sto tisíc eur (2,75 milionů korun). Vlády jednotlivých zemí však budou nově muset zajistit, aby fond pojištění vkladů financovaly samotné banky, což nebylo ve všech členských státech pravidlem.

Mechanismus SRM (Single Resolution Mechanism), který by měl v budoucnu umět pomoci evropským bankám v problémech při co nejmenším využití peněz evropských daňových poplatníků, a pojištění vkladů jsou dvěma ze tří pilířů připravované bankovní unie. Tím třetím je dohled nad asi 130 největšími evropskými bankami, které představují 85 procent unijního bankovního sektoru. Toho se ještě letos ujme Evropská centrální banka (ECB).

Podle dalšího ze schválených opatření budou muset banky vypracovat nouzové plány, které budou sloužit jako itineráře pro případ krize a které stanoví, kdy a jak banku restrukturalizovat či zahájit řízené ukončení její činnosti.

Jednání o záchranném mechanismu bank byla velmi zdlouhavá a zástupci členských zemí EU dospěli ke kompromisu s členy EP až v březnu. Členské země původně požadovaly, aby měly banky na naplnění fondu deset let, někteří europoslanci chtěli pouhé tři roky. Schválená varianta počítá s osmi lety.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.