Evropskou hranici začala chránit společná stráž, první nasazení je v Bulharsku | E15.cz

Evropskou hranici začala chránit společná stráž, první nasazení je v Bulharsku

ČTK

Fungování Evropské pobřežní a pohraniční stráže dnes na bulharsko-tureckém hraničním přechodu Kapitan Andreevo spustili bulharští a evropští politici. Cílem nové agentury, která vzniká na základě stávajícího Frontexu, má být pomoc členským zemím s ochranou vnějších hranic Evropské unie.

Myšlenka na novou společnou pohraniční stráž vznikla ani ne před rokem v souvislosti s migrační krizí, na unijní poměry byla do praxe uvedena nebývale rychle. Cílem je podpora unijních států s ochranou jejich hranice, výrazně se rozšířily pravomoci dosavadního Frontexu.

Společná pobřežní a pohraniční stráž může například rychle využít techniku a až 1500 pohraničníků, které pro případ potřeby vyčleňují členské země unie. Tato "zásoba" by měla být plně k dispozici letos v prosinci.

Merkelová: Migrační krizi nevyřešilo zavření balkánské trasy, ale dohoda EU s Tureckem

Evropský komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos dnes u přechodu Kapitan Andreevo připomněl, že systém je praktickým projevem sdílené odpovědnosti a solidarity mezi členskými zeměmi a Evropskou unií. "Je to přesně ta evropská odpověď, kterou na bezpečnostní a migrační výzvy 21. století potřebujeme," prohlásil podle tiskové zprávy.

Šéf Frontexu Fabrice Leggeri upozornil, že mandát pohraniční stráže bude širší. "Agentura bude provádět zátěžové testy na vnější hranici, aby mohla najít slabiny ještě před tím, než případně udeří krize," uvedl. Nově také bude moci nabídnout operační podporu sousedním zemím mimo EU, které požádají o pomoc s ochranou hranic. Zlepšit se podle něj má také sdílení informací mezi národními a evropskými agenturami v souvislosti s kriminálním vyšetřováním.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!