Merkelová: Migrační krizi nevyřešilo zavření balkánské trasy, ale dohoda EU s Tureckem | E15.cz

Merkelová: Migrační krizi nevyřešilo zavření balkánské trasy, ale dohoda EU s Tureckem

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová je přesvědčena, že migrační krizi nevyřešilo uzavření takzvané balkánské trasy, ale dohoda Evropské unie s Tureckem. V projevu před podnikateli se odpoledne vyslovila pro větší rozvojovou pomoc africkým zemím.

"Když se mě zeptáte, jestli uzavření balkánské trasy ten problém vyřešilo, pak jednoznačně řeknu ne," uvedla Merkelová v rozhovoru, který vyjde ve čtvrtek. "V týdnech předtím, než v platnost vstoupila dohoda EU s Tureckem, to sice vedlo k tomu, že do Německa přišlo méně uprchlíků - zato ale 45.000 do Řecka," poznamenala.

V přepočtu na počet obyvatel Německa je to podle kancléřky stejné, jako kdyby do spolkové republiky dorazilo 360 tisíc běženců, tedy téměř dvakrát tolik než loni v listopadu, kdy do Německa přišlo vůbec nejvíce uprchlíků. Na tom se podle Merkelové ukazuje, že trvalé řešení přinesla až dohoda s Tureckem.

Maďarsko odmítá imigranty. Bohaté Číňany ale vítá

Hodnocení šéfky německé vlády se dost liší od pohledu politiků zemí střední a východní Evropy, z nichž řada jich přikládá klíčový význam právě uzavření balkánské trasy.

Za strategicky velmi důležitý považuje nyní Merkelová nový přístup k Africe. Ten má podle ní spočívat ve vyšších výdajích na rozvojovou pomoc i jiném přístupu k ní, ale také ve větším důrazu na odpovídající fungování afrických vlád.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!