Evropský fond strategických investic začne fungovat na podzim | E15.cz

Evropský fond strategických investic začne fungovat na podzim

Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský fond strategických investic (EFSI), páteř plánu nynější Evropské komise k nastartování unijní ekonomiky, bude funkční na počátku podzimu letošního roku. V Bruselu příslušné dokumenty podepsali zástupci evropské exekutivy a Evropské investiční banky (EIB).

EFSI je ústřední částí investičního plánu, se kterým loni na podzim přišla nová komise Jeana-Claudea Junckera. V příštích třech letech má pomoci přilákat do evropské ekonomiky ze soukromých a veřejných investic až 315 miliard eur, což je 8,6 bilionu korun.

Finance fondu, celkem 21 miliard eur, tedy 581 miliard korun, budou především z peněz EIB a záruk z unijního rozpočtu. O přesnou podobu fungování fondu se letos do časného léta přely členské země a Evropský parlament.

Pokles investic

Komise také zveřejnila svou představu, jak by činnost fondu mohly podporovat existující či nově vznikající státní rozvojové banky a jak by je země mohly zřizovat. Místopředseda komise pro růst a investice Jyrki Katainen ale zdůraznil, že vznik takové rozvojové banky v žádném případě není pro členské země povinností.

Nedávná hospodářská krize způsobila prudký pokles investic v celé Evropě. Nový fond by měl na evropské úrovni pomoci tento negativní trend zvrátit a oživit ekonomiku. Komise prosazuje u tohoto úsilí tři hlavní přístupy - strukturální reformy, daňovou odpovědnost a investice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video