Evropu zachvátila dopravní krize, aerolinky ruší stovky letů

Napříč Evropou aerolinky ruší lety.

Napříč Evropou aerolinky ruší lety. Zdroj: E15 koláž

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Evropu zachvátila dopravní krize 

Cestovat po Evropě v těchto týdnech není zrovna nejpříjemnější záležitost, všímá si server Politico. Zejména letecký sektor se v mnoha zemích potýká s nedostatkem personálu, který byl propuštěn v době pandemie, kdy bylo cestování výrazně utlumeno. Nyní se ovšem zaměstnanci nechtějí vrátit do oboru, který jim slibuje nízké mzdy a hodně práce. A ti, kteří se vrátili, zase požadují vyšší mzdy a stávkují.

Kvůli tomu se například Británie připravuje na třídenní stávku 40 tisíc železničářů, zaměstnanci v dopravě v posledních dnech a týdnech stávkovali také v Belgii nebo v Itálii. Výsledkem jsou tak zrušené lety a další dopravní spojení. Hlavní turistická sezona ovšem teprve přijde, ukáže se tedy, jestli se dopravcům podařilo situaci stabilizovat.

Biden zvažuje daňové úlevy pro pohonné hmoty 

Americká administrativa prezidenta Joe Bidena se potýká vysokými cenami pohonných hmot. Biden proto zvažuje, že by federální vláda mohla vyhlásit daňové prázdniny pro benzin, díky čemuž by Američané zaplatili o osmnáct centů za galon méně. „Doufám, že budu mít rozhodnutí na základě dat, na konci týdne by mělo být jasno,” řekl Biden.

Ve Spojených státech se stejně jako ve zbytku světa po ruském útoku na Ukrajinu zvedly ceny benzinu. Aktuálně Američané za galon benzinu zaplatí pět dolarů.

Z trhů a burz

Rubl i euro posilují

Ruský rubl vůči dolaru vystoupil na nejvyšší hodnotu za téměř sedm let. Podporuje ho zejména blížící se konec měsíce, kdy budou firmy platit daně, uvedla agentura Reuters. Růst kurzu rublu je do značné míry stále jen umělý, protože jeho vývoj ovlivňují kroky ruské centrální banky a zejména administrativní zásahy, které po začátku války na Ukrajině nařídil Kreml.

Jednotná evropská měna posiluje, protože trhy se zaměřily na nástroje Evropské centrální banky pro boj proti roztříštěnosti měnového bloku a prozatím se nevěnují riziku politického patu ve Francii po parlamentních volbách. Objem obchodování je však dnes nízký kvůli státnímu svátku v USA.

Cena ropy roste, Němci snižují odhad

Ceny ropy vzhledem k napjaté nabídce suroviny na trhu a navzdory obavám ze zpomalení světové ekonomiky a z recese na počátku týdne rostou. Zotavují se tak ze ztrát z minulého týdne.

Sdružení automobilového průmyslu podruhé za dva měsíce snížilo odhad odbytu aut v Německu na letošní rok. Nyní předpokládá, že se v zemi zaregistruje 2,7 milionu nových vozů. Prognózu upravilo směrem dolů už začátkem května, kdy ji snížilo na 2,75 milionu z dříve očekávaných 2,8 milionu vozů. 

Tweet dne

„Putin se zřejmě bojí, že by jiskra demokracie mohla zasáhnout také Rusko. Proto léta prosazuje politiku směřující k rozpadu NATO a EU. Chce se vrátit do politiky zóny vlivu. To se mu ale nepodaří,“ píše německý kanceléř Olaf Scholz.

Stane se dnes

  • Začíná rozsáhlá třídenní stávka britských železničářů, kterou začátkem června ohlásil britský odborový svaz RMT. Stávkovat se chystají také řidiči londýnského metra. Půjde zřejmě o největší stávku za více než 30 let, očekává se proto značné narušení železniční dopravy.
  • Pokračuje schůze slovenské sněmovny. Odpoledne začnou poslanci jednat o balíčku opatření na finanční pomoc rodinám, který částečně vetovala prezidentka Zuzana Čaputová.
  • Česká národní banka zveřejní investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost k 31. březnu 2022.
  • První zasedání signatářských zemí Smlouvy o zákazu jaderných zbraní (TPNW). Smlouvu v roce 2017 podepsalo na půdě OSN 122 států, je chápána jako součást diplomatického tlaku na celosvětové nukleární odzbrojení. V platnost vstoupila loni v lednu.