Filipíny zasáhlo zemětřesení, varování před tsunami odvoláno

moře - ilustrační foto

moře - ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály udeřilo dnes ve východní části Filipín. Úřady vzápětí vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami jak pro Filipíny, tak pro jižně od nich ležící Indonésii. Následky zemětřesení už poničily některé silnice a mosty na Filipínách. První vlny, co na pobřeží dorazily, měly jen zhruba 16 centimetrů a varování před tsunami bylo později odvoláno.

Ohnisko mohutného otřesu bylo podle americké geologické služby USGS lokalizováno v moři v hloubce zhruba 35 kilometrů a 106 kilometrů východně od pobřeží filipínského ostrova Samar. Filipínské úřady vyzvaly obyvatele žijící na pobřeží, aby se kvůli riziku tsunami přesunuli do vyšších poloh.

Samarský kongresman Ben Evardone v rádiu potvrdil, že se lidé hromadně přesunují. Dodal, že cítit bylo na východě provincie zemětřesení velmi dlouho.

Ve městě Cagayan de Oro se zřítilo několik domů. V troskách jednoho z nich zemřela jedna osoba. V řadě měst v centrální a jižní části souostroví byly přerušeny dodávky elektrické energie.

Varování před tsunami bylo nejdříve vydáno i pro Japonsko, Taiwan, Papuu Novou Guineu a Hawai, později bylo omezeno jen na Filipíny a Indonésii.

V takzvaném tichomořském ohňovém prstenci, kde kromě Filipín leží například také Indonésie, se stýkají tektonické desky. Jejich pohyb vyvolává častá zemětřesení i sopečné erupce, nezřídka s katastrofálními následky pro obyvatele regionu.

Jihovýchodní Asii zasáhlo v posledních letech několik masivních zemětřesení. To největší v roce 2004 zabilo 230 tisíc lidí ve 13 zemích kolem Indického oceánu, nejvíce z nich v Indonésii. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,7 stupně připravilo na Filipínách o život kolem 2000 lidí.