FT: Mají se bankéři v City bát Jourové? Sympatie čekat nemohou

Věra Jourová

Věra Jourová Zdroj: CTK

Nová česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová bude mít zřejmě brzy práci se šéfy mocných londýnských bank. Na jednání komise totiž přijde hodnocení normy stanovující mimo jiné stropy pro odměny bamkéřů, s níž Británie nesouhlasí. Ačkoli z veřejných vystoupení Jourové není patrné, jaký má k věci postoj, slova jejího stranického šéfa Andreje Babiše naznačují, že nedávná spřízněnost Prahy s Londýnem je minulostí, upozorňuje deník Financial Times (FT).

Pokud Jourovou ve funkci potvrdí poslanci Evropského parlamentu, bude mít místopředsedkyně Babišova hnutí ANO na starosti spravedlnost a ochranu spotřebitele. To mimo jiné obnáší dohled nad uplatňováním stropů pro odměny bankéřů, kvůli nimž se Brusel pře s Londýnem. Právě v londýnské finanční čtvrti City pracuje většina z několika tisíc elitních evropských bankéřů, kterých se nařízení týká.

Europarlament loni schválil nařízení, podle něhož nesmí odměny bankéřů přesahovat výši jejich ročního platu. Británie s ním nesouhlasila a některé banky začaly svým špičkovým manažerům ušlé bonusy nahrazovat zvyšováním platu či náhrad.

Britský ministr financí George Osborne, který evropskou směrnici napadl u soudu, by podle FT mohl hledat útěchu v národnosti nové eurokomisařky pro spravedlnost, neboť Británii a Česko v minulých letech spojovaly euroskeptické postoje. „Pokud však lze soudit ze slov jejího stranického šéfa, Londýn nemůže od paní Jourové ihned očekávat takové sympatie,“ uvedl list.

Na českou zástupkyni v eurokomisi čeká v roce 2016 plánované vyhodnocení efektivity odměnových stropů a jednání o jejich budoucí podobě. Bankéři v City zatím nemohou tušit, na čem jsou, neboť Jourová chtěla v komisi získat úplně jiný rezort (regionální rozvoj) a její postoje k bankovním odměnám nejsou veřejně známé. Babiš však v nedávném rozhovoru poznamenal, že české zájmy poškodilo mimo jiné hrdé setrvávání po boku izolované Británie, dodal FT.