Hlavní jednání se zástupci věřitelů Řecka začne nejdříve čtvrtek | E15.cz

Hlavní jednání se zástupci věřitelů Řecka začne nejdříve čtvrtek

řecký ministr financí Euclid Tsakalotos (vlevo) a premiér Alexis Tsipras
řecký ministr financí Euclid Tsakalotos (vlevo) a premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Atén by měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu ale přiletí do Řecka až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo. Uvedly to zahraniční agentury s odvoláním na řecké úřady.

„Zpoždění šéfů misí má technické důvody, nikoli politické či diplomatické,“ řekl podle AFP v sobotu večer představitel řeckého ministerstva financí. Nejmenovaný zdroj neupřesnil, kde jednání o konečné dohodě k novému mezinárodnímu úvěru Řecku budou v metropoli probíhat.

Jednání měla původně začít v pátek, ale byla opakovaně odložena. Podle jednoho z činitelů Evropské komise věřitelé v Aténách hledají bezpečné místo, kde by se rozhovory mohly konat bez obav z možných demonstrací odborů a dalších protestů.

Zpoždění šéfů misí má technické důvody, nikoli politické či diplomatické

Představitel řeckého ministerstva financí podle Reuters v sobotu popřel, že by se kabinet premiéra Alexise Tsiprase snažil držet zástupce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu mimo vládní úřady. „Nemáme s tím žádný problém,“ uvedl.

Řekové se na inspekční návštěvy věřitelů v Aténách dívají jako na porušení státní svrchovanosti. Jejich pobyty v Aténách často provázely incidenty. Nová vyjednávání s evropskými partnery v posledních šesti měsících se proto konala na žádost řecké vlády v Bruselu. Vyjednávači „trojky“ EK, ECB a MMF nebyli v Řecku už více než rok.

Atény se na začátku minulého týdne na summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video