Igor Záruba: Pytel blech | E15.cz

Igor Záruba: Pytel blech

Evropský parlament ve Štrasburku
Evropský parlament ve Štrasburku
• 
ZDROJ: CTK/AP

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konzervativci proti socialistům, západ proti východu, ženy versus muži. Osm týdnů od voleb do Evropského parlamentu, které udaly tón, panuje v Unii bezradnost. Řeč je o složení komise, jejíž sestava má odrážet rozdělení politických sil v europarlamentním sboru.

Mimořádný summit, který se sešel v Bruselu, měl přednostně řešit prezidenta EU, šéfa diplomacie a lídra eurozóny. Řešil, jenže nevyřešil.

Vzápětí přispěchali přítomní s ujištěním, že se žádné rozhodnutí ani nečekalo. Aby také ano, když Unie opět připomíná pytel blech. Místo očekávaného zjednodušení svých rituálů má co dělat se spoustou dílčích zájmů, jež se odvolávají na květnový volební výsledek.

Druhé kolo personální debaty se odehraje na konci srpna. Času není nazbyt, komise má začít pracovat od příštího roku. Nerozhodné Česko a spol. získalo oddechový čas.

S ohledem na schvalovací procedury je ale dost možné, že „extra-summit o ničem“ odstartoval průtahy, které podlomí už tak chabou akceschopnost evropské osmadvacítky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.