Irácká vláda kvůli levné ropě nemá peníze na pomoc lidem postiženým boji | E15.cz

Irácká vláda kvůli levné ropě nemá peníze na pomoc lidem postiženým boji

Irák
Irák
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácká vláda potřebuje pro letošní rok na řešení humanitárních problémů vyvolaných boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS) 1,56 miliardy dolarů (39 miliard korun). Z vlastních příjmů je ale schopna pokrýt jen 43 procent této částky. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes vláda zveřejnila.

Boj proti příslušníkům IS začal v roce 2014. Mimo své domovy se kvůli tomu ocitlo zhruba 3,3 milionu Iráčanů. Vládní příjmy ovlivňuje hlavně nízká cena ropy. Vládní zpráva konstatuje, že „je nezbytné deficit řešit s mezinárodní pomocí“.

Na rostoucí humanitární krizi v Iráku tento týden upozornila organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle ní se v Iráku klade důraz na boje, zatímco se opomíjejí podmínky, v nichž žijí civilisté. „Humanitární operace je třeba organizovat souběžně s vojenskými,“ sdělil šéf mise MSF v Iráku Fabio Forgione.

Tři miliony lidí na útěku

Bojovníci IS od roku 2014 obsadili asi třetinu iráckého území, hlavně na severu země. V bojích bylo zabito na 18 800 civilistů, zhruba dvojnásobný počet lidí byl zraněn. Na útěku ze svých domovů je 3,3 milionu osob.

Forgione odhaduje, že humanitární pomoc potřebují až čtyři miliony Iráčanů. Nejhorší je prý situace v provinciích Saláhaddín, Dijála, Anbár, Ninive a na předměstích Bagdádu, kam se uchýlilo mnoho uprchlíků.

Většina humanitárních organizací stáhla z těchto provincií své pracovníky z obav o jejich bezpečnost. Na místě jsou jenom lidé z MSF a Mezinárodního výboru Červeného kříže. Největší hrozbou je šíření cholery, protože obyvatelstvo nemá přístup k nezávadné vodě. Fabione upozornil také na to, že mnoho lidí trpí psychickými problémy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video