Irán má prý „poslední šanci“ před válkou, vzkaz předá Rusko | E15.cz

Irán má prý „poslední šanci“ před válkou, vzkaz předá Rusko

Íránské manévry
Íránské manévry
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov má prý předat Teheránu varování z Washingtonu, že dubnové rozhovory s šesticí velmocí budou "poslední šancí", jak se vyhnout válce s USA a Izraelem. Uvedl to ruský list Kommersant s odvoláním na pondělní jednání Lavrova s jeho americkou kolegyní Hillary Clintonovou v New Yorku po zasedání Rady bezpečnosti OSN. Ázerbájdžán pak dnes oznámil, že prý zmařil atentáty na ambasády USA a Izraele, které byly údajně plánovány s podporou Íránu.

Příští měsíc mají Íránci jednat o svém sporném jaderném programu se zástupci Británie, Číny, Francie, Německa, Ruska a USA a „Američané trvají na tom, že pro Írán je to poslední šance“, napsal deník a dodal, že podle nejmenovaného „vysoce postaveného“ ruského diplomata Clintonová požádala ruského ministra, aby toto ultimátum předal Teheránu, s nímž Američané nemají přímé styky.

Termín a místo rozhovorů s Íránem se ještě posuzují, ale pořad je už znám: íránský jaderný program, který na Západě budí obavy z vývoje jaderné zbraně, a připuštění inspektorů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do vojenské základny v Parčínu.

Podle deníku izraelská vláda Benjamina Netanjahua soudí, že je lépe nyní inkasovat omezený úder z Íránu, než za dva-tři roky čelit jadernému bombardování, po kterém by Izrael mohl vůbec přestat existovat.

Konflikt by mohl vyhrotit i situaci na Kavkaze

Pro případ války s Íránem se podle listu připravuje i Rusko, které vypracovalo supertajný plán ochrany ruských občanů; vojenský konflikt by totiž mohl ještě více ztížit situaci na Kavkaze a zaplavit uprchlíky Ázerbájdžán, který se ještě nevzpamatoval od dob konfliktu s Arménií o Náhorní Karabach. Moskva však nechce o dubnových rozhovorech hovořit jako o „poslední šanci“.

„Znamenalo by to podepsat se pod vlastní neprofesionalitu. Poslední šance nikdy nebývá,“ řekl listu Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov, podle kterého je ruským úkolem posilovat, a ne oslabovat politickou vůli vyřešit spor diplomaticky.

Nicméně i Rjabkov připustil, že se situace okolo Íránu zhoršuje a „eskalace je zjevná“. Avšak „válka problém nevyřeší, ale vytvoří milion nových“ a bude hrozit vážnými následky pro mnoho dalších zemí.

Ázerbájdžán: Zabránili jsme atentáům na ambasády USA a Izraele

Ázerbájdžánské bezpečnostní síly dnes oznámily, že zmařily chystaný útok na velvyslanectví USA, Izraele a dalších zemí, který se plánoval s podporou Íránu. Zatkly 22 podezřelých, přičemž všichni zadržení jsou ázerbájdžánští občané. Ministerstvo národní bezpečnosti v prohlášení uvedlo, že zatčení spolupracovali s íránskými revolučními gardami.

Ázerbájdžánská kontrarozvědka již v lednu oznámila, že odvrátila teroristický útok v hlavním městě, za nímž stojí příslušníci íránské tajné služby. Atentátníci prý měli v Baku usmrtit „veřejně činné osoby cizího státu“. Místní média později uvedla, že skupina teroristů placených Íránem připravovala v metropoli Baku atentát na izraelského velvyslance a další osoby a objekty spojené s židovským státem.

Ázerbájdžán má s Íránem komplikované vztahy a obviňuje svého jižního souseda z exportu radikálního islámu. S Izraelem naopak režim v Baku udržuje těsné styky a bývá označován za jeho nejvěrnějšího spojence v muslimském světě. Baku dodává židovskému státu ropu výměnou za zbraně a vojenské technologie.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.