Itálie reaguje na výtky Bruselu, příští rok chce ušetřit miliardy eur | E15.cz

Itálie reaguje na výtky Bruselu, příští rok chce ušetřit miliardy eur

Itálie reaguje na výtky Bruselu, příští rok chce ušetřit miliardy eur
Pier Carlo Padoan, hlavní ekonom OECD
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Itálie uskuteční dodatečná opatření ke snížení rozpočtového deficitu kvůli plnění požadavků Evropské unie. V příštím roce plánuje nově uspořit zhruba 4,5 miliardy eur (téměř 125 miliard Kč). Italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan tím reaguje na výtku Evropské komise, že návrh italského rozpočtu na příští rok nesplňuje dohodnuté cíle.

Hodnota slíbených opatření představuje více než 0,3 procenta hrubého domácího produktu Itálie. Zahrnuje mimo jiné 3,3 miliardy eur, o které se podle původních plánů měly snížit daně, celkově počítal původní návrh se snížením daní o 18 miliard eur s cílem podpořit růst italské ekonomiky.

„Ekonomika se již třetí rok nachází v recesi a existuje vážné riziko stagnace a deflace. Čtvrtému roku recese je třeba všemi způsoby zabránit,“ vysvětluje Padoan.

Čtvrtletní vývoj deficitu italského rozpočtu (v miliardách eur)

Čtvrtletní vývoj deficitu italského rozpočtu (v miliardách eur)Čtvrtletní vývoj deficitu italského rozpočtu (v miliardách eur)Autor: TradingEconomics

Hrubý domácí produkt Itálie se navíc ve druhém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Italská ekonomika se tak vrátila do recese, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Itálie nyní s podporou Francie a některých dalších evropských zemí usiluje o změnu nasměrování unijní rozpočtové politiky od úsporných opatření k podpoře ekonomiky. Proti tomu se však staví Německo, které je největší evropskou ekonomikou.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud