Itálie žádá zdvojnásobení kapacity záchranného fondu ESM | e15.cz

Itálie žádá zdvojnásobení kapacity záchranného fondu ESM

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italský premiér Mario Monti požaduje zdvojnásobení úvěrové kapacity Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) na bilion eur (přes 25 bilionů korun). Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Der Spiegel. Německo však uvedlo, že zatím nadále počítá s kapacitou 500 miliard eur dohodnutou v prosinci.

Monti údajně argumentuje tím, že zvýšení kapacity by podpořilo důvěru v měnovou unii, což by vedlo k poklesu úroků u státních dluhopisů. Tento postoj podle listu podporují také například Španělsko a Portugalsko.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes ale tlaky na zvyšování úvěrové kapacity ESM odmítl. „Držíme se toho, co bylo dohodnuto v prosinci,“ uvedl Schäuble v rozhovoru pro televizi ARD. „V březnu přezkoumáme, zda je to dostatečné,“ dodal.

ESM má nahradit současný záchranný fond eurozóny (EFSF). Původně měl být spuštěn v polovině příštího roku. Na prosincovém summitu Evropské unie se však vedoucí představitelé členských zemí eurozóny rozhodli mechanismus ESM zprovoznit již v polovině letošního roku.

O návrhu smlouvy, která bude upravovat fungování ESM, se bude jednat na pondělní schůzce ministrů financí eurozóny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery