Izraelská armáda je blízko zničení tunelů Hamasu | E15.cz

Izraelská armáda je blízko zničení tunelů Hamasu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izrael dnes stáhl část svých pozemních jednotek z palestinského Pásma Gazy. Podle izraelských médií byly některé jednotky staženy z obytných oblastí v Pásmu, hranice do Izraele ale ještě nepřekročily. Armáda je prý blízko hlavního cíle své ofenzivy, jímž je zničení sítě tunelů prokopaných radikálním hnutím Hamas na izraelské území. Armáda by mohla úplné zničení tunelů Hamasu oznámit do 24 hodin.

I poté, co armáda dokončí svůj hlavní úkol, je ale Izrael připraven pokračovat v boji proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, a to „tak dlouho, dokud bude zapotřebí a s použitím veškeré nutné síly“, řekl premiér Benjamin Netanjahu na večerní tiskové konferenci v Tel Avivu, živě přenášené televizí.

„Po dokončení operace proti tunelům budou izraelské ozbrojené síly dál pokračovat a jednat v souladu s našimi bezpečnostními a obrannými potřebami, dokud nedosáhneme svého cíle obnovit bezpečnost pro vás, izraelští občané,“ citovala agentura Reuters z Netanjahuova prohlášení. Hamas pak varoval před odpalováním dalších raket na Izrael s tím, že by hnutí za to zaplatilo „nesnesitelnou cenu“.

Galerie: tunely Hamasu překvapily izraelskou armádu

Netanjahu zároveň ujistil, že Izrael udělá „všechno, co je v lidských silách, aby dostal své pohřešované vojáky domů“. Rodiče vojáka Hadara Goldina, který zmizel v pátek při útoku palestinských radikálů a předpokládá se, že ho unesli bojovníci Hamasu, uspořádali dnes večer v Tel Avivu tiskovou konferenci. Vyzvali na ní Izrael, aby své jednotky nestáhl domů bez jejich syna a neponechal ho „jeho osudu“.

V rámci ofenzivy zahájené 8. července izraelská armáda už přes tři týdny zasahuje proti pokračujícím raketovým útokům radikálů z Pásma Gazy. Podle palestinských záchranářů zahynulo během ofenzivy už více než 1650 Palestinců, většinou civilistů, a dalších zhruba 8900 bylo zraněno. Izrael během nynějších bojů přišel o 63 vojáků a dalších více než 400 jich bylo zraněno. Palestinské rakety také zabily tři izraelské civilisty.

Sobotní bilance: pět desítek mrtvých

Dalších pět desítek lidí přišlo v sobotu o život při izraelských leteckých úderech ve městě Rafáh a na jiných místech v Pásmu Gazy. Právě nedaleko Rafáhu v pátek zmizel izraelský voják. Podle Izraele padl do rukou palestinského Hamasu. Ozbrojené křídlo tohoto radikálního hnutí dnes ale uvedlo, že nemá žádné informace o tom, kde by se voják mohl nacházet. Třiadvacetiletý muž prý mohl být zabit při útoku ze zálohy. Izraelská armáda dnes také povolila tisícům obyvatel města Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy, aby se vrátili do svých domovů.

Americký prezident Barack Obama vyzval Hamas k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění údajně uneseného vojáka. Už dříve požádal ministr zahraničí John Kerry Turecko a Katar, aby využily svého vlivu na Hamas a vyjednaly propuštění Izraelce. V pátek americký Kongres schválil finanční podporu izraelského protiraketového systému Iron Dome, a to ve výši 225 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy korun).

Pokud budeme ztrácet čas, situace se zkomplikuje

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes prohlásil, že návrh příměří, který přednesla jeho země, je jedinou reálnou šancí, jak zastavit izraelsko-palestinský konflikt v Pásmu Gazy. „Pokud budeme ztrácet čas, situace se jen zkomplikuje,“ řekl Sísí. Egyptský návrh příměří z minulého týdne radikální palestinské hnutí Hamas odmítlo.

I přes to dnes večer dorazila do Káhiry palestinská delegace složená z členů Organizace pro osvobození Palestiny a exilových členů Hamasu, která chce o příměří jednat. Zástupci Hamasu z Pásma Gazy se jednání neúčastní. Kvůli údajnému únosu svého vojáka své zástupce do Egypta nevyslal ani Izrael. Jednání se plánují na neděli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.