Japonská mafie vydělává miliony na očistě Fukušimy | E15.cz

Japonská mafie vydělává miliony na očistě Fukušimy

Část lidí pracujících na dekontaminaci okolí Fukušimy údajně zaměstnává mafie
Část lidí pracujících na dekontaminaci okolí Fukušimy údajně zaměstnává mafie
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Global 2000

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už jsou to téměř dva roky od jaderné katastrofy ve Fukušimě. Od té doby se objevila řada obvinění týkající se úlohy japonské mafie - jakuzy - v procesu obnovy a rekonstrukce.

V poslední lednový den zadržela japonská policie šéfa jakuzy na základě podezření, že nelegálně posílal dělníky do zóny katastrofy. Podle policie je Jošinori Arai šéfem zločineckého gangu operujícího v prefektuře Jamagata v severním Japonsku. Jeho gang je napojený na zločinecký syndikát Sumijoši-kai, který je s 12 600 členy druhý nejmocnější v zemi, píše francouzský deník Le Monde.

Arai je obviněný, že posílal dělníky na projekt jaderné dekontaminace ve městě Date v prefektuře Fukušima. Dělníci dostávali jen polovinu ze slíbených 20 tisíc jenů (asi 4000 korun) denně. Zbytek peněz šel Araiho gangu.

Obnova oblastí zničených zemětřesením v březnu 2011, vlnou cunami a následnou jadernou katastrofou, a především miliardy jenů, které jsou na ni vyčleněny, představují pro japonskou mafii velké lákadlo. Šance nahrabat si přišla pro jakuzu v pravou chvíli, protože v posledních letech na ni padly špatné časy. Kvůli přísnějším zákonům namířeným proti gangům, které byly přijaty v říjnu 2011, přišla o značnou část zisků a stala se terčem častějších zátahů policie. Nový zákon mimo jiné kriminalizuje podnikání ve spolupráci se zločineckými skupinami nebo vazbami na gangy.

Policie vyšetřuje desítky případů

V Tohoku, oblasti zničené zemětřesením a cunami, se kriminální gangy zapojily do všech různých aspektů obnovy od demolicí až po odklízení trosek a odpadků. Policie vyšetřuje 37 případů zahrnujících aktivitu zločineckých skupin při obnově a očistě. V květnu 2012 zadržela Makota Owadu, dalšího vysoce postaveného člena Sumijoši-kai, za nelegální posílání dělníků do jaderné elektrárny Fukušima prostřednictvím nastrčených firem.

Blízké vztahy mezi jakuzou a jadernou elektrárnou odkrýval také novinář Tomohiko Suzuki. Podle něj se jakuza pohybovala kolem Fukušimy od samotného počátku katastrofy.

„Nacházeli lidi a posílali je, aby pomáhali zamezit následkům“ narušeného reaktoru a unikajícího jaderného znečištění, uvedl Suzuki. Rekrutovali muže, kteří jakuze dlužili peníze, kteří byli nezaměstnaní nebo dokonce duševně handicapovaní. Podle Suzukiho ale tento systém katastrofou Fukušimy nezačal - jaderný průmysl údajně vždycky používal jakuzu k najímání lidí na ty nejnebezpečnější úkoly, na práci kterou nikdo jiný nechtěl dělat.

V prvních dnech po neštěstí elektrárenská společnost Tepco, pod niž elektrárna spadá, měla nedostatek lidí na práci a žádala náboráře, aby „našli ty, kdo se nebojí zemřít“.

V červenci 2011 bylo Tepco přinuceno učinit veřejné prohlášení, že přeruší vztahy s jakuzou. Společnost se rovněž rozhodla vyzvat své subdodavatele, aby podepsali dokument potvrzující, že ani oni nemají vazby s mafií. Ale protože tito subdodavatelé používají krycí firmy, je jejich prohlášení prakticky nemožné ověřit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video