Japonské hráze proti tsunami nejsou dost vysoké, varují vědci

Dálnice poblíž města Iwanuma, zasažená přílovovou vlnou.

Dálnice poblíž města Iwanuma, zasažená přílovovou vlnou. Zdroj: CTK/AP

V případě silného zemětřesní hrozí japonským břehům přívalové vlny tsunami o výšce až 35 metrů. Sdělil to v sobotu večer tým japonských vědců, který vytvořila vláda po loňském ničivém zemětřesení v Japonsku s cílem vyhodnotit, co zemi hrozí v podobných situacích.

Pokud jihozápadně od japonských břehů udeří zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály, velké části pobřeží by mohly zasáhnout přívalové vlny cunami o výšce 20 až 34,4 metru. Podle vědců tak hráze o výšce 18 metrů, které se zde nyní budují, nejsou dostatečné.

Vědci zdůrazňují, že jejich předpoklady uvádějí nejhorší možnou vlnu tsunami, jejíž pravděpodobnost je však velmi malá. Vyjádřili však naději, že vláda k jejich závěrům přihlédne při vypracování nových opatření k ochraně země před následky zemětřesení a následnými přívalovými vlnami.

Zemětřesení, které Japonsko postihlo loni v březnu, mělo sílu devíti stupňů Richterovy škály a vyvolalo přívalovou vlnu vysokou asi 15 metrů. Zahynulo při něm na 20 tisíc lidí. Poškozena byla také jaderná elektrárna Fukušima.