Japonsko chce do roku 2017 vrátit evakuované od Fukušimy domů | E15.cz

Japonsko chce do roku 2017 vrátit evakuované od Fukušimy domů

Místní ve městě Fukušima se radiace stále obávají
Místní ve městě Fukušima se radiace stále obávají
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Global2000

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská vládní koalice doporučí, aby byla během následujících dvou let zrušena nařízení, která brání vrátit se domů většině lidí evakuovaných po neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima. Zemětřesení a přívalová vlna cunami v březnu 2011 způsobily havárii v elektrárně, odkud unikla do okolí radiace.

Evakuovány byly desítky tisíc lidí, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů a žijí buď v provizorních ubytovacích zařízeních, nebo se přestěhovali do jiných částí Japonska.

Koalice vedená premiérem Šinzóem Abem uvedla, že doporučí návrat pro 54800 lidí, kteří bydleli v blízkosti Fukušimy a museli opustit své domovy. Dalších 24 tisíc lidí bude muset dál zůstat v evakuaci.

Návrat má umožnit rozsáhlá dekontaminační operace, kterou úřady podnikají s cílem snížit úroveň radiace ve městech a vesnicích v okolí elektrárny. Tokio nicméně přiznává, že některé oblasti zůstanou neobyvatelné několik dalších desetiletí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.