Japonsko podpoří amerického kandidáta na šéfa Světové banky | E15.cz

Japonsko podpoří amerického kandidáta na šéfa Světové banky

Jim Yong Kim
Jim Yong Kim
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonsko podpoří kandidáta Spojených států na post šéfa Světové banky, kterým je zdravotnický expert Jim Yong Kim. Uvedl to dnes japonský ministr financí Džun Azumi po setkání s Kimem. Ten navštívil Tokio v rámci svého světového turné, na kterém se snaží získat podporu pro svou kandidaturu.

Na šéfa Světové banky kandidují celkem tři lidé. Hlavním favoritem je právě Kim, jeho konkurenty jsou nigerijská ministryně financí Ngozi Okonjo-Iwealaová a bývalý kolumbijský ministr financí José Antonio Ocampo. V čele banky tradičně stojí Američan, v poslední době ale roste tlak na to, aby ji vedl zástupce rozvíjejících se zemí.

Vítěz výběrového řízení nahradí v čele banky Roberta Zoellicka, který v únoru oznámil, že se nebude ucházet o další funkční období. Zoellick řídí Světovou banku od 1. července 2007. Funkční období mu tedy vyprší na konci června.

Konečné rozhodnutí by podle agentury Reuters mělo padnout do pololetního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které se uskuteční 21. dubna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.