Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington | E15.cz

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington
Červencové protesty proti přijetí TTIP
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel v neděli prohlásil, že rozhovory o rozsáhlé transatlantické obchodní dohodě v podstatě zkrachovaly, jen si to nikdo nechce přiznat.

Mluvčí amerického obchodního zmocněnce podle agentury Reuters řekl, že „vyjednání v podstatě zaznamenávají stálý pokrok“.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest pak dnes sdělil, že sám Froman pojede v polovině září do Evropy, aby jednání posunul dál.

„Předpokládám, že až v polovině září pojede (Froman) do Evropy, že se tam zúčastní podstatných diskusí, a doufejme, že zaznamenáme nějaký pokrok,“ citovala Earnesta agentura Reuters.

Američané a Evropané o takzvaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) jednají už tři roky. Obě strany chtěly dokončit rozhovory do konce tohoto roku, všechny sporné body se ale zatím vyřešit nepodařilo.

Přečtěte si:

Jednání o TTIP nezkrachovaly, říká vyjednávač dohody mezi EU a USA

Krach jednání o TTIP? Takové informace nemáme, reagují Babiš a Mládek

Státní tajemník pro zahraniční obchod na francouzském ministerstvu zahraničí Matthias Fekl dnes médiím sdělil, že nynější rozhovory o dohodě je třeba zastavit, aby mohly začít znovu a na dobrých základech.

Bílý dům dal v noci na dnešek na srozuměnou, že Spojené státy nadále hodlají dosáhnout dohody do konce letošního roku. Podle mluvčího Bílého domu bude nutné vyřešit některé „dost ožehavé“ věci a prezident Barack Obama a jeho tým jsou odhodláni to udělat.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!