Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny, vyzývá Evropská unie | E15.cz

Jeruzalém má být hlavním městem Izraele i Palestiny, vyzývá Evropská unie

ČTK

Jeruzalém musí být hlavním městem Izraele i Palestiny. V reakci na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému to řekla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Německá kancléřka Angela Merkelová se nechala slyšet, že její země není s krokem USA srozuměna. Británie od Trumpa čeká oznámení o tom, jak chce řešit blízkovýchodní problémy.

"Evropská unie zastává jasný a jednotný názor. Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou," prohlásila Mogheriniová.

Podle ní Trump svým oznámením, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele, vyvolal znepokojení. "Je důležité, aby prezident Trump ve svých projevech řekl, že je třeba zachovat status quo svatých míst. Vystupňování napětí v jejich okolí by bylo to nejhorší, co by se mohlo stát," uvedla Mogheriniová.

Sdělila rovněž, že se v pátek sejde s jordánským ministrem zahraničí Ajmánem Safadím.

Komentář Lenky Szántó: Pohlazení a facka v jednom

Německá kancléřka Merkelová v Berlíně vyjádřila nesouhlas s krokem Trumpa a poznamenala, že si Německo přeje obnovení mírového procesu, v němž se musí diskutovat i o Jeruzalému. Německo se bude držet příslušných rezolucí OSN, podotkla také.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson k Trumpovu prohlášení poznamenal, že nebylo prospěšné. Podle Johnsona by byl svět rád, kdyby se Trump vyslovil vážně na téma, jakým způsobem by se měly řešit blízkovýchodní problémy.

Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému odsoudilo Jordánsko i Saúdská Arábie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!