Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému odsoudilo Jordánsko i Saúdská Arábie | e15.cz

Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému odsoudilo Jordánsko i Saúdská Arábie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se domnívá, že USA v rozhodnutí o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele budou následovat další země. Izraelská armáda se ale připravuje na novou vlnu násilností a posiluje své jednotky na Západním břehu Jordánu. Palestinci svolali protesty na dnešek i na pátek a hnutí Hamás vyzvalo k třetímu protiizraelskému povstání - intifádě. Některé arabské státy chtějí, aby americká administrativa středeční rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zrušila.

Netanjahu řekl, že Trump "se navždy zapsal do dějin" Jeruzaléma. Izrael je podle svého premiéra v kontaktu se státy, které chtějí USA následovat. Izraelská armáda ale posílá na Západní břeh Jordánu posily, které mají čelit protestům. Podle armádního prohlášení bude na Západním břehu rozmístněno několik pluků a další jednotky budou v pohotovosti, aby mohly v případě potřeby zasáhnout.

 

Palestinci v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě stávkují a velké protesty se očekávají v pátek po poledních modlitbách. Na dnešek byly svolány pochody do center měst na Západním břehu.

 

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja dnes řekl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. Pátek by měl být podle něj zahájením intifády za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Při minulých dvou intifádách přišlo o život na 6000 lidí.

 

 

Protesty přicházejí především z muslimského světa. Saúdská Arábie stejně jako Irák chtějí, aby Spojené státy Trumpovo rozhodnutí odvolaly. Irák si předvolal amerického velvyslance a předal mu protest. Protiamerické demonstrace v Bagdádu se zúčastnily stovky lidí. Šíitská polovojenská skupina Al-Nudžabá Trumpovo rozhodnutí chápe jako legalizaci útoků na americké vojáky. USA mají v Iráku asi 5000 lidí.

Podle afghánského Tálibánu USA svým rozhodnutím odhalily "svou koloniální tvář a nepřátelství vůči islámu a rovněž vyjádřily podporu politice okupace a kolonizace muslimského území".

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Trumpa z rozviřování problémů na Blízkém východě.

Dnes má předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jednat v Ammánu s králem Abdalláhem II. Jordánsko považuje Trumpovo rozhodnutí za právně neplatné, protože porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1980. Palestinci v Ammánu vyšli do ulic už ve středu večer. V pátek má o situaci na žádost osmi z 15 členů jednat Rada bezpečnosti OSN.

Trump dal jako první z amerických prezidentů zelenou přesunu velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, i když se počítá s tím, že to bude trvat několik let. Uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, jak to předpokládá americký zákon o Jeruzalému z roku 1995. Dosavadní ameriští prezidenti v této věci zachovávali neutralitu a řídili se názorem, že o statusu města se má rozhodnout v rámci izraelsko-palestinských jednáních.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson svého prezidenta hájil a řekl, že Trump pouze uznal to, co už existuje. USA podle šéfa diplomacie budou nadále podporovat mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu a vznik palestinského státu. Na konečném statusu Jeruzaléma se musejí dohodnout Izrael a Palestinci, uvedl Tillerson.

Francouzský prezident Emmanuel Macron považuje Trumpův krok za jednostranné rozhodnutí, se kterým nesouhlasí. Otázku Jeruzaléma považuje za téma mezinárodní bezpečnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video