Jourová vyhráno nemá, europoslanci jí poslali desítky dalších otázek | E15.cz

Jourová vyhráno nemá, europoslanci jí poslali desítky dalších otázek

Jourová vyhráno nemá, europoslanci jí poslali desítky dalších otázek
Věra Jourová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
vag

Odpovědi na desítky doplňujících dotazů chtějí europoslanci po české kandidátce na eurokomisařku Věře Jourové před tím, než padne definitivní stanovisko k jejímu středečnímu slyšení. Jourová bude muset odpovídat na otázky třeba o dohodách s USA či o jejích plánech s celoevropskou mateřskou dovolenou. Podobné potíže mají i jiní nominanti, britský kandidát dokonce musí přijít na dodatečné grilování.

„Dostanu otázky dnes nebo zítra a dostanu termín, který splním, a pak se uvidí, co bude dál. Já samozřejmě nechci předjímat rozhodnutí Evropského parlamentu,“ prohlásila dnes v Praze Jourová po setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Podle informací ČTK má Jourová na odpověď čas do nedělní jedenadvacáté hodiny.

Čtyři výbory se na hodnocení neshodly

Jourová se má v týmu šéfa příští Evropské komise Jeana-Clauda Junckera stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Kvůli rozsahu své odborné náplně musela ve středu oslovit poslance hned ze čtyř výborů - pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, pro právní záležitosti, pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen.

Přestože ona sama měla po tříhodinovém slyšení dobrý pocit, europoslanci se ve středu večer na hodnocení jejího vystoupení shodnout nedokázali. Vadila jim například přílišná obecnost odpovědí.

Zástupci frakcí ve výborech, takzvaní koordinátoři, nedošli ohledně slyšení Jourové ke konsensu. Před definitivním verdiktem si tedy výbory vyžádaly ještě písemné odpovědi na doplňující otázky. Jejich soupis vznikal dnes přes den. Další setkání koordinátorů je naplánované na úterý, až tehdy by se tedy zřejmě mělo o Jourové rozhodnout.

Brita čeká dodatečné grilování

V podobné situaci jako Jourová se ocitl také maďarský kandidát Tibor Navracsics, kterému Juncker přidělil portfolio týkající se školství, kultury, mládeže a občanství. Také v jeho případě poslanci chtějí doplňující odpovědi. Potíže mají ale také Španěl Miguel Arias Cañete či Francouz Pierre Moscovici.

Ještě v méně záviděníhodné pozici se ocitl britský kandidát na funkci eurokomisaře pro finanční stabilitu, služby a trhy Jonathan Hill, který bude muset před europoslance předstoupit znovu na dodatečné slyšení. Takový postup by přitom stále ještě mohl čekat i Moscoviciho, rozhodnuto zatím není. V kuloárech europarlamentu se tak už začínají objevovat úvahy o možných změnách v Junckerově týmu.

Antidiskriminační politika

S vystoupením české kandidátky Jourové měli problém především členové výboru pro občanské svobody a spravedlnost. Nyní žádají konkrétní odpovědi a vyjasnění některých částí z jejího vystoupení, třeba okolo dohod s USA o ochraně dat evropských občanů, evropského zatykače či zřizování úřadu Evropského veřejného žalobce. Dotazy se týkají též svobody pohybu, antidiskriminační politiky či řešení otázky návratů islamistických bojovníků z unijních zemí zpět domů a jejich případných postihů.

Jednou z klíčových otázek je ale také, jak hodlá Jourová například v otázce ochrany dat prakticky spolupracovat s jinými členy a místopředsedy budoucí komise, s nimiž se její portfolio často překrývá.

Právní výbor ve svých dodatečných otázkách žádá mimo jiné vysvětlení a doplnění výroků ze slyšení ohledně možné přípustnosti arbitrážního rozhodování ve sporech mezi nadnárodními investory a státy. Ptá se také například na záměr nové komise na lepší přípravu právních norem, či na několik aspektů obchodního práva.

Celoevropská mateřská dovolená

Výbor pro ženská práva předložil doplňující otázky ohledně plánů Jourové s celoevropskou mateřskou dovolenou, s bojem proti násilí na ženách, na zajištění rovných příležitostí či na směrnicí, která má zajistit větší počet žen ve správních radách velkých firem.

Nejméně otázek sepsal výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Vědět například chce, jak Jourová hodlá ochranu zákazníků prosazovat do evropské legislativy a jaký přístup hodlá v této věci zvolit z hlediska harmonizace unijního práva.

Výbor pro vnitřní trh přitom jako jediný ze čtveřice v dopise kromě otázek také zdůraznil, že Jourová při středečním slyšení prokázala nadání i profesionální zkušenost potřebnou pro práci eurokomisaře.

European Voice: Jourová selhala, poslance nepřesvědčila

Slyšení Věry Jourové: Jedna žena, čtyři výbory a spolek nepoučitelných

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!