K útokům na Srí Lance se přihlásil Islámský stát. Důkazy o tom, že akci akci provedl, neposkytl | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

K útokům na Srí Lance se přihlásil Islámský stát. Důkazy o tom, že akci akci provedl, neposkytl

ČTK

K nedělním atentátům na kostely a hotely na Srí Lance se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz. Informovala o tom agentura Reuters.

Útoky v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance, které převážně spáchali sebevražední atentátníci, si podle aktuální bilance vyžádaly 321 mrtvých a asi 500 zraněných.

Dětský fond OSN (UNICEF) dnes oznámil, že mezi oběťmi je i 45 dětí. Srílanské úřady z útoků obviňují místní islamisty z dosud málo známé organizace národní Tauhíd džamáate, označované zkratkou NTJ.

Islámský stát se k atentátům přihlásil prostřednictvím propagandistické agentury Amak. "Pachatelé útoku, jehož terčem byli předevčírem občané zemí koalice a křesťané na Srí Lance, pocházejí z řad bojovníků Islámského státu," uvedl IS.

Islámský stát nicméně nezveřejnil žádné fotografie ani videonahrávky, na nichž by bylo vidět útočníky přísahat věrnost IS. V posledních letech Islámský stát přijal odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

Atentáty na Srí Lance byly podle vyšetřování odvetou za útok proti muslimům na Novém Zélandu
Australan, který měl postřílet v novozélandských mešitách 49 lidí, stanul před soudem
Útoky na Srí Lance si vyžádaly 321 obětí. Policie zadržela 40 místních včetně jednoho Syřana

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!