Klamání investorů bude JPMorgan stát 154 milionů dolarů | E15.cz

Klamání investorů bude JPMorgan stát 154 milionů dolarů

Klamání investorů bude JPMorgan stát 154 milionů dolarů
ilustrační foto
• 

ČTK

Banka JPMorgan Chase & Co. zaplatí 153,6 milionu dolarů (2,6 miliardy korun) jako vyrovnání civilní žaloby. Tu na ni podala americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) za to, že banka údajně klamala investory v souvislosti se složitými hypotečními cennými papíry. Po loňském urovnání SEC s bankou Goldman Sachs je to další výsledek snahy amerických úřadů najít na Wall Street ty, kdo těžili z hypoteční a finanční krize let 2007-2009.

JPMorgan podobně jako před rokem Goldman Sachs žádnou vinu nepřiznala. Goldmad Sachs loni po obvinění, že nesdělila investorům všechny informace o nabízeném balíku hypotečních cenných papírů, dlouho trvala na tom, že půjde k soudu. Nakonec se však dohodla na mimosoudním vyrovnání v sumě 550 milionů dolarů.

JPMorgan v roce 2007, těsně před začátkem propadu amerického realitního trhu, nabízela investorům ke koupi strukturované dluhopisy CDO. Nesdělila jim ale, že podkladová aktiva v tomto balíku pomohla sestavovat firma Magnetar, která si přitom vsadila na pokles jejich cen. SEC rovněž podala žalobu za nedbalost na šéfa investiční společnosti GSC Capital, kterou JPMorgan pověřila sestavením balíku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!