Kriminálníkova poradna. Skutečný Vlk z Wall Street bude na webu radit, jak investovat

Ve filmu Martina Scorseseho z roku 2013 si Belforta zahrál hvězdný Leonardo DiCaprio.

Ve filmu Martina Scorseseho z roku 2013 si Belforta zahrál hvězdný Leonardo DiCaprio. Zdroj: Bontonfilm

Jordan Belfort
Sídlo hlavní americké burzy na Wall Street v New Yorku
Sídlo hlavní americké burzy na Wall Street v New Yorku
Leonardo DiCaprio ve filmu Vlk z Wall Street
Film Vlk z Wall Street vychází z pamětí burzovního makléře a nemorálního podvodníka Jordana Belforta.
6
Fotogalerie

Jordan Belfort se napřed stal legendou mezi americkými burzovními makléři. Pak byl usvědčen z obřích akciových podvodů a jeho kontroverzní autobiografie posloužila jako předloha oceňovaného filmu Vlk z Wall Street. Teď se o své know-how podělí se začínajícími investory. „Bývalý kriminálník bude mít on-line poradnu na webu Raging Bull,“ napsala britská BBC.

Reálný život někdy píše kýčovitější příběhy než hollywoodští scenáristé. Napravený podvodník Jordan Belfort, jenž se po propuštění z vězení a vynuceném odchodu z Wall Street etabloval jako úspěšný motivační řečník a spisovatel, teď bude na poradenské stránce ragingbull.com mentorovat jedince, kteří by rádi stejně jako on vydělali na burzách miliony.

„Mysleli jsme, že bude přínosné pro nováčky, když se poučí z jeho zkušeností a stanou se úspěšnějšími obchodníky v dlouhodobém horizontu,“ uvedl Jeff Bishop, výkonný ředitel Raging Bull.

Belfort s ekonomicko-vzdělávacím portálem spolupracoval už v minulosti, kdy často vystupoval jako host na webových podcastech. Jeho připravované lekce prý vysvětlí amatérům, co vlastně obnáší každodenní práce burzovního makléře a jak se poučit ze svých chyb.

„Nebude však poskytovat rady týkající se konkrétních akcií, firem a investičních strategií,“ ujišťují zástupci Raging Bull. Na tipy, jak ve velkém okrádat vlastní klienty, si tudíž případní zájemci mohou nechat zajít chuť.   

Internetová platforma založená v roce 2011 nicméně sama čelila kritice pro své neetické marketingové praktiky. Řada internetových uživatelů si stěžovala na její neefektivní rady, nenaplněné sliby a potíže s odhlášením ze služby. Lze však najít i pozitivní ohlasy a firma má podle vlastních prohlášení „miliony emailových předplatitelů a více než 120 tisíc lidí si platí její obchodní služby“. 

Ačkoli je část poradenského obsahu a většina nabízených služeb na webu Raging Bull zpoplatněná, poradna někdejšího Vlka z Wall Street by měla být čtenářům a investorům k dispozici zdarma.

„Je to vítězství pro naše členy. Budou moct nahlédnout do mysli muže, který vybudoval firmu zaměstnávající tisícovku makléřů, byl odsouzen a znovu povstal z popela,“ prohlásil Bishop.  

Jordan Belfort (58)
  • Rodák z New Yorku vystudoval biologii na American University ve Washingtonu. Začínal jako podomní prodejce masa a mořských plodů. 
  • V osmdesátých a devadesátých letech se vypracoval na jednoho z nejúspěšnějších amerických burzovních makléřů. Založil společnost Stratton Oakmont, která fungovala jako telefonní ústředna, která obvolávala lidi a přesvědčovala je, aby nakupovali podvodné akcie. Na svém vrcholu zaměstnávala přes tisíc makléřů.
  • Belfort v té době proslul pořádáním divokých večírků a užíváním tvrdých drog.
  • V roce 1999 byl shledán vinným z podvodů a praní špinavých peněz. Dohromady okradl investory o 200 milionů dolarů. Protože ale vypovídal proti svým kolegům zapojeným do machinací, strávil ve vězení pouze 22 měsíců.
  • Po propuštění vydal dvoudílnou autobiografii, která vyšla ve čtyřiceti zemích v osmnácti různojazyčných verzích. Režisér Martin Scorsese podle ní v roce 2013 natočil film Vlk z Wall Street, jenž byl nominován na pět Oscarů. Jordana Belforta v něm ztvárnil Leonardo DiCaprio.