Kurdové s pomocí USA získali zpět přehradu u Mosulu | E15.cz

Kurdové s pomocí USA získali zpět přehradu u Mosulu

Kurdští vojáci
Kurdští vojáci
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurdské síly se vzdušnou podporou USA a s pomocí irácké armády získaly zpět kontrolu nad strategickou přehradou u města Mosul. Dobytí přehrady prakticky završilo ofenzivu, která začala krátce poté, co islámští radikálové zmasakrovali v pátek na severu Iráku na 80 mužů z náboženské menšiny jezídů.

Opětovné získání kontroly nad největší přehradou v zemi je významným vítězstvím Kurdů a Bagdádu v boji proti ozbrojencům Islámského státu (IS), kteří od června uchvátili rozsáhlá území na severu a západě Iráku a v severovýchodní Sýrii.

Na islamisty udeřila i syrská armáda. Při 26 leteckých úderech na jejich pozice ve východosyrském městě Rakka a jeho okolí zabily síly prezidenta Bašára Asada nejméně 31 bojovníků Islámského státu a desítky dalších byly zraněny. Rakka je jednou z hlavních bašt IS v Sýrii.

Ofenziva Kurdů s cílem získat zpět přehradu na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu začala v sobotu ráno. Pro islamisty představovala nádrž cennou kořist, protože zásobuje rozlehlé území vodou a funguje tam výkonná hydroelektrárna.

Spojené státy podpořily ofenzivu 14 leteckými údery na ozbrojence IS. Nálety stíhaček, bombardérů a bezpilotních letounů zničily nebo poškodily 19 vojenských vozidel islamistů. V sobotu u Mosulu a poblíž kurdského správního centra Irbílu podnikly americké letouny celkem devět útoků, které zničily či poškodily 14 vojenských vozidel ozbrojenců.

Ofenziva krátce po masakru

Víkendová ofenziva se uskutečnila jen krátce poté, co islámští radikálové v pátek zmasakrovali na severu Iráku desítky mužů z náboženské menšiny jezídů. Masakr trval asi hodinu a extremisté z IS při něm poblíž hory Sindžár pozabíjeli přinejmenším 80 mužů. Z přepadené vesnice navíc unesli asi stovku tamních žen a dětí.

Ozbrojenci IS mají navíc podle zpráv exilové Syrské organizace pro lidská práva v Londýně na svědomí životy 700 lidí, vesměs civilistů, které během dvou týdnů pozabíjeli v provincii Dajr az-Zaur ve východní Sýrii. Konflikt mezi islamisty a místním kmenem vzplál poté, co rozrůstající se militantní organizace, která letos obsadila velké části Sýrie a severního Iráku, převzala v červenci kontrolu nad dvěma tamními ropnými poli.

Návštěva německého ministra

Irák o víkendu navštívil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Cílem jeho jednání v Bagdádu a Irbílu bylo zjistit, jak zde Německo může pomoci proti ozbrojencům z IS a jak zajistit pomoc desítkám tisíc uprchlíků. Steinmeier Iráku přislíbil další německou humanitární pomoc.

Krátce před Steinmeierovou návštěvou dorazila do Iráku první várka této pomoci. Pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitárního nákladu dodalo zejména vodu, přikrývky, ale i léky a jídlo pro ty, kteří museli kvůli bojům s islamisty opustit své domovy.

Humanitární pomoc lidem postiženým islamistickou agresí poskytla i Británie. Její premiér David Cameron ale prohlásil, že taková pomoc nestačí a že proti ozbrojencům, kteří se zmocnili velké části Sýrie a severního Iráku, je třeba zahájit také bezpečnostní operaci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.