Maďarský úvěrový program má svá úskalí | E15.cz

Maďarský úvěrový program má svá úskalí

Gregor Martin Papucsek

Gregor Martin Papucsek

Hladinu maďarského bankovního sektoru rozvířil nový guvernér centrální banky, exministr hospodářství György Matolcsy, jenž před týdnem oznámil úvěrový program růstu. Národní banka v rámci něj poskytne malým a středním podnikům úvěr v celkové výši 500 miliard forintů (43 miliard korun).

Počáteční euforie opadla a analytici i bankéři už hledí na program střízlivěji. Ten má sloužit například na spolufinancování projektů z evropských fondů, firmám také umožní převést půjčky v zahraničních měnách na forint. „Jde o překlenutí období, kdy jsou banky skoupé na úvěry a kdy jsou úvěry v cizí měně hlavním nepřítelem,“ uvedl Matolcsy s tím, že centrální banka poskytne sumu komerčním bankám na nulový úrok a ty budou hrát roli zprostředkovatelů.

Šéf bankovního svazu a prezident maďarské odnože UniCredit Bank Mihály Patai uvítal nové možnosti, protože hospodářství posouvají směrem k růstu. „Matolcsyho balík sám o sobě nepřinese spasení či průlom,“ míní však Patai.

Všichni se shodují, že ďábel se skrývá v detailech a ty se teprve dolaďují. Generální tajemník Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů Ferenc Dávid oceňuje záměr centrální banky, že komerční finanční domy by neměly úvěry posouvat dál s vyšším než dvouprocentním úrokem. Místopředseda bankovního svazu Dániel Gyuris však upozorňuje právě na otázku marže bank, protože dvouprocentní úrok je podle něj pro banky v případě středních a malých podniků rizikový. Šéfové komerčních bank připomínají i další úskalí. Otázkou podle nich je, jestli budou podniky skutečně financovat nové investice, a ne přeměňovat staré úvěry na výhodnější konstrukci.

Drtivé kritice podrobila balík viceprezidentka centrální banky Júlia Királyová, která podala demisi. Tvrdí, že jde jen o Potěmkinovu vesnici.

Inflace šla dolů

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Maďarsku se v březnu snížilo na 2,2 procenta, což je nejnižší údaj od září 1974. Za poklesem je i vládou nařízené snížení maloobchodních cen energií. V únoru činila inflace 2,8 procenta.

Drzý žebrák pustne

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.