Merkelová odmítla stanovení německé kvóty na uprchlíky | E15.cz

Merkelová odmítla stanovení německé kvóty na uprchlíky

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Německá kancléřka Angela Merkelová na stranickém sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) odmítla požadavek sesterské strany, aby Berlín stanovil horní hranici počtu uprchlíků, které je ochoten přijmout v příštím roce.

Merkelová, která je zároveň předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU), zdůraznila, že chce dosáhnout snížení počtu uprchlíků prostřednictvím mezinárodního řešení. „Megavýzva“ spočívající ve velkém počtu uprchlíků podle ní musí být řešena tak, aby Evropská unie neutrpěla trvalé škody.

„Pokud to chceme, musíme vložit veškerou sílu do evropského, mezinárodního řešení,“ prohlásila Merkelová podle agentury DPA před zhruba tisícovkou delegátů CSU. Kancléřka v té souvislosti zmínila mimo jiné ochranu vnějších hranic EU a dohodu o legální migraci s Tureckem.

Pokud to chceme, musíme vložit veškerou sílu do evropského, mezinárodního řešení

„Iniciativou snížit počet uprchlíků tímto způsobem dokážeme, na rozdíl od jednostranně stanoveného národního stropu, konat v zájmu všech,“ prohlásila Merkelová, která byla hostem sjezdu CSU. Ten před jejím vystoupením schválil velkou většinou usnesení s požadavkem na stanovení horní hranice počtu uprchlíků v Německu. Německo tak má dát najevo, že už narazilo na hranice svých kapacit.

„Proto by Německo mělo na příští rok stanovit kvótu na uprchlíky před občanskými válkami“ odpovídající jeho reálným možnostem, usnesla se bavorská strana. Vládní CSU v posledních měsících naléhá na kancléřku aby přitvrdila svou politiku vůči uprchlíkům. Merkelová patří mezi hlavní zastánce celoevropského řešení, které zahrnuje i Bruselem stanovené uprchlické kvóty pro jednotlivé členské státy. Bavorské ministerstvo vnitra oznámilo, že v Německu bylo letos zaregistrováno už více než 900 tisíc migrantů. Spolková vláda přitom ještě nedávno odhadovala, že do země letos vstoupí dohromady kolem 800 tisíc uprchlíků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.